PDK përgëzon institucionet për kthimin e kosovarëve nga Siria

20.04.2019 13:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PDK përgëzon institucionet për kthimin e kosovarëve nga Siria

Partia Demokratike e Kosovës, përshëndetë operacionin e institucioneve të sistemit të drejtësisë dhe sigurisë si dhe ndihmën e partnerëve ndërkombëtar për kthimin e qytetarëve të Republikës së Kosovës që kanë qenë në zonat e luftës në Siri.

Sot, Republika e Kosovës ka dëshmuar maturinë e vet për t’i dalë në ndihmë secilit qytetar, duke mos i braktisur ata, transmeton lajmi.net.

Partia Demokratike e Kosovës, vlerëson se shoqëria e Republikës së Kosovës dhe institucionet e saj kanë qenë jashtëzakonisht të vendosura në parandalimin dhe luftimin e terrorizmit si dhe duhet të vazhdojnë edhe më tej me vendosmëri që të zbatojnë parimet e rendit tonë kushtetues dhe ligjor kundër çdo aktiviteti dhe personi që tenton, merr pjesë apo kryen vepra penale të kësaj natyre.

Në anën tjetër, kthimi i qytetarëve tanë nga zonat e luftës, veçanërisht i grave dhe fëmijëve është një hap që duhet të na inkurajojë për të punuar edhe më shumë që asnjëherë më qytetarët tanë të mos jenë viktimë e personave të papërgjegjshëm dhe të përfundojnë në vatrat e luftërave të huaja mbi çfarëdo lloj pretendimesh.

Partia Demokratike e Kosovës përgëzon Ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri për lidershipin e tij në realizimin e këtij aktiviteti të rëndësishëm dhe human për shtetin dhe shoqërinë tonë.

Qytetarët e kthyer nga zonat e luftës, kanë kaluar periudha traumatike dhe ne si shoqëri duhet të kemi mirëkuptim, të kontribuojmë në rehabilitimin e tyre si dhe integrimin e tyre në jetën tonë shoqërore.

Fëmijët e Republikës së Kosovës e kanë vendin në shkolla dhe e ardhmja e tyre nuk mund të manipulohet nga askush. Ky parim sot është bërë realitet dhe është kursi i duhur që duhet të ndjekim si shoqëri e përkushtuar për një rend liberal, e bazuar mbi vlerat më të larta të mirëkuptimit, tolerancës, demokracisë dhe shtetit të së drejtës. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gruevski jep dorëheqje nga mandati i deputetit në Maqedoninë e Veriut

Gruevski jep dorëheqje nga mandati i deputetit në Maqedoninë e Veriut

Ekonomia joformale kalon 30 për qind të bruto produktit vendor

Ekonomia joformale kalon 30 për qind të bruto produktit vendor

Thaçi: Durimi ynë duhet të shpërblehet dhe jo të keqpërdoret

Thaçi: Durimi ynë duhet të shpërblehet dhe jo të keqpërdoret

Nga tërmetet në Korçë, disa të lënduar, dhjetëra shtëpi të dëmtuara

Nga tërmetet në Korçë, disa të lënduar, dhjetëra shtëpi të dëmtuara

Kosova pa ligj për mbrojtjen e fëmijëve, detyrohen të bëjnë punë të rënda

Kosova pa ligj për mbrojtjen e fëmijëve, detyrohen të bëjnë punë të rënda

Xhelozia, shkak që 34 vjeçarja nga Kamenica u vra nga ish i dashuri i saj në Zvicër

Xhelozia, shkak që 34 vjeçarja nga Kamenica u vra nga ish i dashuri i saj në Zvicër

Thaçi: Kurrë në tavolinë s’ka qenë ndonjë ide e shkëmbimit te territoreve

Thaçi: Kurrë në tavolinë s’ka qenë ndonjë ide e shkëmbimit te territoreve

Mustafa: Thaçit i ka humbur busulla, duhet shkarkuar menjëherë

Mustafa: Thaçit i ka humbur busulla, duhet shkarkuar menjëherë

Vrasja e dy grave në Zvicër, njëra është nga Kosova

Vrasja e dy grave në Zvicër, njëra është nga Kosova

Haradinaj thotë se shtetasi rus i arrestuar në veri ishte spiun

Haradinaj thotë se shtetasi rus i arrestuar në veri ishte spiun

Qytetarët s’duan të paguajnë për RTK-në përmes KEDS-it

Qytetarët s’duan të paguajnë për RTK-në përmes KEDS-it

Arrestohet 17-vjeçari që e sulmoi gruan rome në Ferizaj

Arrestohet 17-vjeçari që e sulmoi gruan rome në Ferizaj

Petritsch: Zgjidhja për Kosovën, pa SHBA-në dhe Rusinë

Petritsch: Zgjidhja për Kosovën, pa SHBA-në dhe Rusinë

Lista “non-grata” e mbushur kryesisht me zyrtarë e ish-zyrtarë serbë

Lista “non-grata” e mbushur kryesisht me zyrtarë e ish-zyrtarë serbë

Detaje të reja për takimin Merkel- Haradinaj në Berlin

Detaje të reja për takimin Merkel- Haradinaj në Berlin

SHBA-ja përshëndet aksionin e Policisë në veri kundër korrupsionit

SHBA-ja përshëndet aksionin e Policisë në veri kundër korrupsionit