Pas shkarkimit nga BIK, Shefqet Krasniqi hap xhami private

26.03.2015 12:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Pas shkarkimit nga posti i Imamit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë dhe nga të gjitha funksionet në Bashkësinë Islame të Kosovës, imami Shefqet Krasniqi, ka vendosur që të vazhdoj të shpërndajë dituri për popullin edhe në formë individuale.

Ai pritet që së shpejti të regjistroj xhaminë e tij private në Bashkësinë Islame të Kosovës. BIK ka hapur procesin e akreditimit të xhamive private në vend, qysh prej kur autoritetet shtetërore arrestuan disa hoxhallarë nga xhami të ndryshme që në pamundësi të funksionimit si të pavarura nga BIK-u kanë funksionuar nën ombrellën e këtij institucioni.

“Vllazni e motra shumë, BIK më ka shkarkuar si imam në xhaminë e shtetit por kjo nuk do të thotë që do të heqë dorë nga ndritja në rrugën e Allahut. Pres rezultatet pozitive dhe shumë të larta nga procesi i akredimit nga Agjencia për Akredimimin e Xhamive në Kosovë, lidhur me xhaminë time ‘Shën Shefqeti’”, thuhet në një njoftim të imamit tashmë privat, Shefqet Krasniqi.

Xhamia do të funksionoj edhe online duke vazhduar postimin e videove pyetje-përgjigje me hoxhë Shefqet Krasniqin, i njohur edhe hoxha më i dashur në popullatën shqiptare.

Ai padrejtësisht ishte akuzuar e arrestuar nga shteti që nëpërmjet ligjërimit të tij fetar, kishte bërë thirrje për bashkim me organizatat islamike në Irak dhe Siri, por ishte liruar pasi ndaj tij nuk ishte gjetur asnjë fakt.

Kësisoj, BIK, si një institucion i pastërt fetar edhe pse e njoftuar me faktin se imami Shefqet Krasniqi, nuk ka bërë asnjë të keqe e kishte shkarkuar, me qëllim që islamin në Kosovë ta mbajnë pa asnjë njolle, edhe më të voglën.

“Megjithatë BIK do të bënte mirë që imamit Shefqet Krasniqi, t’ia jepte një shansë që të hiqte këtë njollë duke ndritur mendjet dhe shpërndarë dashuri tek njerëzit”, tha shkrimtari i njohur, Albatros Rexhaj, i cili është ehde recensent i librave të Shefeqet Krasniqi.

E BIK nuk deshi të flasë në mënyrë specifike nëse Shefqet Krasniqit do t’i jepet kjo shansë, transmeton kukunews.

“BIK do të trajtoj në mënyrë të barabartë dhe me transparencë të plotë të gjitha kërkesat për akreditim në procesin e Akreditimit të Xhamive në Kosovë”, thuhet në përgjigjen e zyrës për media të Naim Tërnavës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Aktakuzë kundër njëzet personave

Aktakuzë kundër njëzet personave

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së