Pas shkarkimit nga BIK, Shefqet Krasniqi hap xhami private

26.03.2015 12:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas shkarkimit nga BIK, Shefqet Krasniqi hap xhami private

Pas shkarkimit nga posti i Imamit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë dhe nga të gjitha funksionet në Bashkësinë Islame të Kosovës, imami Shefqet Krasniqi, ka vendosur që të vazhdoj të shpërndajë dituri për popullin edhe në formë individuale.

Ai pritet që së shpejti të regjistroj xhaminë e tij private në Bashkësinë Islame të Kosovës. BIK ka hapur procesin e akreditimit të xhamive private në vend, qysh prej kur autoritetet shtetërore arrestuan disa hoxhallarë nga xhami të ndryshme që në pamundësi të funksionimit si të pavarura nga BIK-u kanë funksionuar nën ombrellën e këtij institucioni.

“Vllazni e motra shumë, BIK më ka shkarkuar si imam në xhaminë e shtetit por kjo nuk do të thotë që do të heqë dorë nga ndritja në rrugën e Allahut. Pres rezultatet pozitive dhe shumë të larta nga procesi i akredimit nga Agjencia për Akredimimin e Xhamive në Kosovë, lidhur me xhaminë time ‘Shën Shefqeti’”, thuhet në një njoftim të imamit tashmë privat, Shefqet Krasniqi.

Xhamia do të funksionoj edhe online duke vazhduar postimin e videove pyetje-përgjigje me hoxhë Shefqet Krasniqin, i njohur edhe hoxha më i dashur në popullatën shqiptare.

Ai padrejtësisht ishte akuzuar e arrestuar nga shteti që nëpërmjet ligjërimit të tij fetar, kishte bërë thirrje për bashkim me organizatat islamike në Irak dhe Siri, por ishte liruar pasi ndaj tij nuk ishte gjetur asnjë fakt.

Kësisoj, BIK, si një institucion i pastërt fetar edhe pse e njoftuar me faktin se imami Shefqet Krasniqi, nuk ka bërë asnjë të keqe e kishte shkarkuar, me qëllim që islamin në Kosovë ta mbajnë pa asnjë njolle, edhe më të voglën.

“Megjithatë BIK do të bënte mirë që imamit Shefqet Krasniqi, t’ia jepte një shansë që të hiqte këtë njollë duke ndritur mendjet dhe shpërndarë dashuri tek njerëzit”, tha shkrimtari i njohur, Albatros Rexhaj, i cili është ehde recensent i librave të Shefeqet Krasniqi.

E BIK nuk deshi të flasë në mënyrë specifike nëse Shefqet Krasniqit do t’i jepet kjo shansë, transmeton kukunews.

“BIK do të trajtoj në mënyrë të barabartë dhe me transparencë të plotë të gjitha kërkesat për akreditim në procesin e Akreditimit të Xhamive në Kosovë”, thuhet në përgjigjen e zyrës për media të Naim Tërnavës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjuajtje me armë në qendër të Prishtinës

Gjuajtje me armë në qendër të Prishtinës

Pacolli: Për 3 javë mund t’i sjell 1 milion vaksina

Pacolli: Për 3 javë mund t’i sjell 1 milion vaksina

Klan Kosova: Kurti e ka ftuar Veton Surroin e Blerim Shalën të bëhen pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Klan Kosova: Kurti e ka ftuar Veton Surroin e Blerim Shalën të bëhen pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Deputetja e AAK-së: Nëse doni ta shkarkoni Thaçin vetëm pse ju tha shefi, shkarkojeni, por mos e fyeni Selimin

Deputetja e AAK-së: Nëse doni ta shkarkoni Thaçin vetëm pse ju tha shefi, shkarkojeni, por mos e fyeni Selimin

Kosova refuzon ekstradimin e Afrim Ismailoviqit në Maqedoninë e Veriut

Kosova refuzon ekstradimin e Afrim Ismailoviqit në Maqedoninë e Veriut

Vizita e Maas-it, vazhdimësi e qëndrimit gjerman kundër ndryshimit të kufijve

Vizita e Maas-it, vazhdimësi e qëndrimit gjerman kundër ndryshimit të kufijve

Vizita e Kurtit në Bruksel, nga BE-ja japin detaje

Vizita e Kurtit në Bruksel, nga BE-ja japin detaje

Tahiri thirrje VV-së: Mos u fshihni prapa paaftësive tuaja

Tahiri thirrje VV-së: Mos u fshihni prapa paaftësive tuaja

Avokati i popullit: Nuk është shkel ligji për përzgjedhjen e zëvendësavokatëve

Avokati i popullit: Nuk është shkel ligji për përzgjedhjen e zëvendësavokatëve

BE-ja mund të arrijë qëllimin e vaksinimit prej 70 për qind deri në korrik, thotë Von der Leyen

BE-ja mund të arrijë qëllimin e vaksinimit prej 70 për qind deri në korrik, thotë Von der Leyen

Shqipëria zgjedh rrugën e saj më 25 prill

Shqipëria zgjedh rrugën e saj më 25 prill

Tetë të vdekur dhe 356 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Tetë të vdekur dhe 356 raste të reja me koronavirus në Kosovë

KOMF: Pandemia rëndoi gjendjen e shërbimeve sociale, fëmijët me aftësi të kufizuara mbeten pa shërbime

KOMF: Pandemia rëndoi gjendjen e shërbimeve sociale, fëmijët me aftësi të kufizuara mbeten pa shërbime

Musliu: Në asnjë formë më AKI-ja të mos mbetet gjatë pa drejtor

Musliu: Në asnjë formë më AKI-ja të mos mbetet gjatë pa drejtor

Selimi kërkon që Haxhiu ta publikojë dosjen: Rasti i tokës së SHKK-së nisi para mandatit tim

Selimi kërkon që Haxhiu ta publikojë dosjen: Rasti i tokës së SHKK-së nisi para mandatit tim

Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë tanë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale

Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë tanë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale