Park gjigant dedikuar djathit (Foto)

05.12.2018 11:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Park gjigant dedikuar djathit (Foto)

Turistët që shkojnë në Korenë e Jugut dhe duan të përjetojnë diçka krejt ndryshe, këtë park gjigant që i është dedikuar djathit, duhet ta kenë në listën e vizitave.

Atraksioni turistik që njihet si Ismil Cheese Theme Park, shtrihet në 7.2 hektarë dhe përmban shumë objekte që kanë forma sikur copat e ndryshme të djathit, transmeton Telegrafi.

Por, nuk janë vetëm këto pasi vizitorëve iu ofrohen punëtori për të përpunuar djathin e zakonshëm dhe mocarelën. Restoranti ofron shumëllojshmëri specialitetesh djathi, prej shpagentave, pesë llojeve të picave dhe hamburgerëve.

Në mesin e atraksioneve tjera janë edhe parku për fëmijë, kopshti me kafshë, dyqani për dhurata dhe shpella ku lihet djathi që të vjetrohet. Islmil është qyteti ku për herë të parë është prodhuar djathi korean, ku edhe ndodhet parku i pazakontë.

Didier Serstevens është prifti belg që ishte vendosur në atë regjion në vitet 1950, si pjesë e misionit për të ndihmuar për përgatitjen e djathit. Misionari rriti dhi dhe nisi ta përpunonte djathin që u emërua Isimil.

Parku është hapur në vitin 2004, për t’i njoftuar njerëzit me trashëgiminë e bulmetit, si dhe procesin si përpunohet ky ushqim. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Chelsea i ofron pagë javore 337 mijë euroshe Hazardit

Chelsea i ofron pagë javore 337 mijë euroshe Hazardit

Park gjigant dedikuar djathit (Foto)

Park gjigant dedikuar djathit (Foto)

Pesë blerjet e ‘çmendura’ të janarit që mund ta shpëtojnë sezonin Jose Mourinhos te Manchester United 

Pesë blerjet e ‘çmendura’ të janarit që mund ta shpëtojnë sezonin Jose Mourinhos te Manchester United 

Visar Bekaj, ‘muri’ i FC Prishtinës

Visar Bekaj, ‘muri’ i FC Prishtinës

Liridon Latifi po e rigjen formën, shënon përsëri në Kupë

Liridon Latifi po e rigjen formën, shënon përsëri në Kupë

Sulmohet Quora, hakerët vjedhin të dhënat e 100 milion përdoruesve

Sulmohet Quora, hakerët vjedhin të dhënat e 100 milion përdoruesve

Rafinha do të mungojë gjashtë muaj pas operacionit në gjurin e majtë

Rafinha do të mungojë gjashtë muaj pas operacionit në gjurin e majtë

SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

Valverde: E përgëzojmë Modricin, por Messi në vendin e pestë është një gjë absurde

Valverde: E përgëzojmë Modricin, por Messi në vendin e pestë është një gjë absurde

Kufjet AirPods me karikim wireless pritet të debutojnë në fillim të 2019-ës

Kufjet AirPods me karikim wireless pritet të debutojnë në fillim të 2019-ës

Joshua thyen heshtjen, uron Furyn për paraqitjen ndaj Wilder dhe shprehet i gatshëm të ndeshet me cilindo nga ta

Joshua thyen heshtjen, uron Furyn për paraqitjen ndaj Wilder dhe shprehet i gatshëm të ndeshet me cilindo nga ta

Audi do të investojë 14 miliardë euro për makinat autonome

Audi do të investojë 14 miliardë euro për makinat autonome

Allegri: Ronaldo e do një Top të Artë me Juventusin, ndeshja me Interin e madhe

Allegri: Ronaldo e do një Top të Artë me Juventusin, ndeshja me Interin e madhe

Autoritetet kineze do të ndalojnë “çmenduritë në dasma” (Foto)

Autoritetet kineze do të ndalojnë “çmenduritë në dasma” (Foto)

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

Babai i Furyt thotë se Joshua do të jetë kundërshtari radhës i djalit të tij dhe jo një rimeç me Wilderin

Babai i Furyt thotë se Joshua do të jetë kundërshtari radhës i djalit të tij dhe jo një rimeç me Wilderin