Pandemi ishte, por bankat në Kosovë dhanë kredi 40 milionë euro

10.06.2020 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pandemi ishte, por bankat në Kosovë dhanë kredi 40 milionë euro

Gjatë muajit prill bankat në Kosovë kanë dhënë kredi në vlerë prej 40 milionë euro. BQK-ja thotë se megjithë problemet e shkaktuara nga pandemia Covid19, bankat komerciale kanë qenë të gatshme të aprovojnë kredi.

Me pakon e miratuar për rimëkëmbje ekonomike, qeveria parasheh t’ië ndihmojë bizneset për mbulimin e normave të interesit. E bizneset kërkojnë që normat e interesit të jenë më të ulëta.

Kompania Pestova për shkak të pandemisë Covid 19 ka pësuar humbje 20%. Pronari i kësaj kompanie, Bedri Kasumi, i ka thënë Radio Kosovës se për të dalë nga kjo situatë ka aplikuar për kredi. Ai tha këtë e ka bërë me qëllim që të mos i ndërpritet puna.

“Ne nuk guxojmë t’ia lëmë asgjë rastit se a do të bëjë Qeveria apo jo, edhe pse do duhej ta bëjë. Ne do të futemi në kredi edhe më thellë vetëm mos të ndërprehet puna. Do të thotë, kredinë me marr nga banka me shtri në disa vite, dhe normalisht që kjo ka me u rifitu direkt në neto fitim”, u shpreh ai.

Në Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike si masë e parë është zvogëlimi i masës tatimore. Kryeministri Avdullah Hoti tha të martën se me këtë masë Qeveria do të subvencionojë normat e interesit për biznese.

“Planifikojmë që të ndërmarrim masa për të rritur mbulueshmërinë me kredi të reja. Kemi marrë disa zotime për kontributin që do të bëjnë partnerët e ndryshëm për të mbuluar kreditë, dhe subvencionimin e normave të interesit për disa sektorë të caktuar”, tha Hoti.

Janë mbi 40 mijë biznese që kanë aplikuar për shtyrje të afatit të kredive, sipas kryetarit të Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini. Po aq janë edhe kërkesat për të marrë kredi për t’i mbuluar humbjet. Shahini thotë se bankat në Kosovë duhet të miratojnë kredi me interes më të ulët në mënyrë që të ndihmohet sektori privat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar