OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

03.12.2019 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

Fshehja e borxheve ndaj shtetit i ka kushtuar me diskualifikim 6-mujor, nga të gjitha proceset e prokurimit në Kosovë, kompanisë, Fadi Com SHPK.

Organi Shqyrtues i Prokurimit është bindur se falsifikimi i vërtetimit të ATK-së nga ky operator, për çka raportoi muajin e kaluar KTV-ja, duhet të sanksionohet dhe të futet në listën e zezë të kompanive problematike, raporton KTV.

Vendimi është marrë në seancën e së martës të OSHP-së dhe gjithashtu, është diskualifikuar edhe një kompani tjetër që ishte në konzercium me Fadi Com.

“Pas shqyrtimit të shkresave të lëndës, shqyrtimit të kërkesës së AQP-së, dhe arsyeshmërisë së dhënë, deklarimit të palëve, dhe pasi ka shoshitur të gjitha provat në tersi, konstatohet se kërkesa e AQP-së për diskualifikim të konzerciumit “Alfa Group SHPK dhe Fadi Com”, është e bazuar për faktin se operatori ekonomik nuk ka arritur të ofrojë prova bindëse para panelit shqyrtues për të dëshmuar se vërtetimi i ATK-së, i ofruar në AK-AQP nuk është i falsifikuar”, thuhet ndër të tjera në vendimin e OSHP-së.

Futjen në listën e kompanive të papërgjegjshme për këtë konzorcium e ka kërkuar para shumë kohe Autoriteti Kontraktues, Agjencia Qendrore e Prokurimit Publik, po pavarësisht këtij falsifikimi, OSHP-ja kishte vazhduar të mbrojë operatorin ekonomik, duke urdhëruar AQP-në që ta vazhdonte procedurën e prokurimit për tenderin 3-milionësh për fruta e perime, në të kundërtën, e kishte paralajmëruar atë se do ta gjobiste dhe do t’ia merrte licencën e menaxherit të prokurimit të saj.

Për këtë, KTV-ja ka raportuar muajin e kaluar dhe menjëherë kishte reaguar edhe Policia e Kosovës, duke dorëzuar në Prokurorinë e Shtetit kallëzimin penal për operatorin “Fadi Com” SHPK, i cili falsifikoi një dokument të ATK-së, për t’i fshehur borxhet që i kishte ndaj shtetit, çka i mundësoi aplikimin për tender.

Lajmin për KTV-në e kishte bërë të ditur Policia e Kosovës. Kallëzimi penal ka ardhur si shkak i raportimit të këtij rasti nga AQP-ja në ATK. E kjo e fundit, kishte kërkuar hetim penal.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti