OSHP-ja anashkaloi ekspertët, autorizoi zyrtarët administrativë për shqyrtim të ankesave

20.05.2019 08:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSHP-ja anashkaloi ekspertët, autorizoi zyrtarët administrativë për shqyrtim të ankesave

Organi Shqyrtues i Prokurimit ka autorizuar persona administrativë për shqyrtimin e ankesave. Edhe pse në rregulloren e punës së OSHP-së thuhet se nëse ankesa i takon juridiksionit të OSHP-së kjo lëndë menjëherë i caktohet një eksperti profesional të prokurimit, i cili gjendet në listën e ekspertëve të përzgjedhur nga kryesuesi i Sekretariatit dhe kryetari i Bordit të OSHP-së, ky organ shtetëror ka përzgjedhur tre zyrtarë të administratës së vet për ta bërë këtë.

Zyrtari i të hyrave, zyrtari kryesor financiar dhe asistenti ekzekutiv i kryetarit, të cilët nuk mbanin titullin ekspert profesional shqyrtues, kanë trajtuar lëndë të cilat kanë shkuar në këtë institucion, shkruan sot “Koha Ditore”.

Arsyeja për angazhimin e tyre, sipas OSHP-së, ishte kursimi i buxhetit dhe numri i lartë i ankesave të bëra gjatë vitit 2018. Ky institucion ka thënë se pa marrë parasysh emërtimin e zyrtarëve në akt emërime të gjithë punonjësit e OSHP-së i plotësojnë kritere për shqyrtimin e lëndëve.

Por, sipas Zyrës Kombëtare të Auditimit (ZKA), autorizimi i personave administrativë për shqyrtimin e ankesave rrit rrezikun e ndikimit në kryerjen e detyrave të caktuara sipas rregullores së brendshme për detyra dhe përgjegjësitë që ju ngarkohen këtyre zyrtarëve.

“Kjo praktikë mund të reflektojë në shqyrtimin joprofesional dhe të zbehë reputacionin e institucionit, duke dëmtuar palët në proces”, thuhet në raportin e ZKA-së për OSHP-në të publikuar këto ditë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik