OSHP-ja anashkaloi ekspertët, autorizoi zyrtarët administrativë për shqyrtim të ankesave

20.05.2019 08:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSHP-ja anashkaloi ekspertët, autorizoi zyrtarët administrativë për shqyrtim të ankesave

Organi Shqyrtues i Prokurimit ka autorizuar persona administrativë për shqyrtimin e ankesave. Edhe pse në rregulloren e punës së OSHP-së thuhet se nëse ankesa i takon juridiksionit të OSHP-së kjo lëndë menjëherë i caktohet një eksperti profesional të prokurimit, i cili gjendet në listën e ekspertëve të përzgjedhur nga kryesuesi i Sekretariatit dhe kryetari i Bordit të OSHP-së, ky organ shtetëror ka përzgjedhur tre zyrtarë të administratës së vet për ta bërë këtë.

Zyrtari i të hyrave, zyrtari kryesor financiar dhe asistenti ekzekutiv i kryetarit, të cilët nuk mbanin titullin ekspert profesional shqyrtues, kanë trajtuar lëndë të cilat kanë shkuar në këtë institucion, shkruan sot “Koha Ditore”.

Arsyeja për angazhimin e tyre, sipas OSHP-së, ishte kursimi i buxhetit dhe numri i lartë i ankesave të bëra gjatë vitit 2018. Ky institucion ka thënë se pa marrë parasysh emërtimin e zyrtarëve në akt emërime të gjithë punonjësit e OSHP-së i plotësojnë kritere për shqyrtimin e lëndëve.

Por, sipas Zyrës Kombëtare të Auditimit (ZKA), autorizimi i personave administrativë për shqyrtimin e ankesave rrit rrezikun e ndikimit në kryerjen e detyrave të caktuara sipas rregullores së brendshme për detyra dhe përgjegjësitë që ju ngarkohen këtyre zyrtarëve.

“Kjo praktikë mund të reflektojë në shqyrtimin joprofesional dhe të zbehë reputacionin e institucionit, duke dëmtuar palët në proces”, thuhet në raportin e ZKA-së për OSHP-në të publikuar këto ditë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë