O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

06.06.2019 18:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka thënë se Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit.

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka përgëzuar Qeverinë e Kosovës, pasi kryeministri Ramush Haradinaj, ka suspenduar dy zyrtarë të lartë të cilët ishin të lidhur me veprimtari kriminale.

Këtë veprim të Qeverisë së Kosovës, ambasadori O’Connell e ka cilësuar si një hap të vogël, por pozitiv drejt luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit, shkruan lajmi.net.

Sipas ambasadorit O’Connell, arrestimet janë pjesa më e lehtë, por siç u shpreh ai, dënimet janë me rëndësi.

Postimi i plotë i ambasadorit Ruairí O’Connell:

Duke pasur ministra në Qeveri të cilët kanë qenë të akuzuar ose të lidhur me aktivitete kriminale nuk është gjë e mirë. Por është një hap në drejtimin e duhur nga Qeveria e Kosovës që së fundmi ka suspenduar dy zyrtarë të lartë të cilët ishin të lidhur me krime serioze.

Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Miqtë e Kosovës, njëlloj sikur qytetarët e juaj, e shohin nevojë që kjo të bëhet një përpjekje serioze kundër shkelësve më të mëdhenj. Arrestimet janë pjesa më e lehtë. Dënimet janë me rëndësi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Evropa në rrezik nga drogat

Evropa në rrezik nga drogat

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”