Nxënësit e shkollës fillore bashkë me fëmijët e Thaqit kërkojnë lirimin e tij

21.10.2016 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nxënësit e shkollës fillore bashkë me fëmijët e Thaqit kërkojnë lirimin e tij

Nxënësit e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Gjon Sereçi” në Ferizaj janë duke protestuar para ndërtesës së komunës për lirimin e nënkolonelit të Policisë së Kosovës, Nehat Thaqi, i arrestuar nga autoritetet serbe muajin e shkuar.

Në mesin e protestuesve janë edhe dy fëmijët e oficerit policor të cilët njëherësh janë nxënës të kësaj shkolle, raporton “Klan Kosova”.

Thaçi, i cili u arrestua nga policia serbe në vendkalimin kufitar në Konçul, në bazë të fletarrestit të autoriteteve serbe për, siç thuhet, vepër penale të terrorizmit po mbahet në paraburgim.

Atij i ishte caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh nga Gjykata e Lartë në Nish me arsyetimin e “rrezikut nga ikja e dënimit që mund të shqiptohet prej më shumë se 10 vjetësh dhe për shkak të rrezikut për shqetësim të opinionit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Brnabiq: Jemi larg marrëveshjes me Kosovën, shkëmbimi i territoreve nuk mjafton

Brnabiq: Jemi larg marrëveshjes me Kosovën, shkëmbimi i territoreve nuk mjafton

Kurti: Me qeverisjen e Vetëvendosjes do të lirohet nafta për bujqit dhe do të hiqen xhipat e shtrenjtë qeveritarë

Kurti: Me qeverisjen e Vetëvendosjes do të lirohet nafta për bujqit dhe do të hiqen xhipat e shtrenjtë qeveritarë

Haradinaj: Mohimi i lëvizjes së lirë, diskriminim për rininë

Haradinaj: Mohimi i lëvizjes së lirë, diskriminim për rininë

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika po hezitojnë të japin miratim pozitiv për vizat

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika po hezitojnë të japin miratim pozitiv për vizat

Ligji me të cilin Gjermania synon ta mbulojë fuqinë punëtore “rrezikon” Ballkanin

Ligji me të cilin Gjermania synon ta mbulojë fuqinë punëtore “rrezikon” Ballkanin

Rritet shkalla e varfërisë në Maqedoni

Rritet shkalla e varfërisë në Maqedoni

Haradinaj: Idetë për ndryshim kufijsh, maskime për ndarjen e Kosovës

Haradinaj: Idetë për ndryshim kufijsh, maskime për ndarjen e Kosovës

Ish-Shefi i Gjykatës së UÇK’së pajtohet me Sylejman Selimin se politikanët ia montuan burgun

Ish-Shefi i Gjykatës së UÇK’së pajtohet me Sylejman Selimin se politikanët ia montuan burgun

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç’ndodh me BE-në vitin e ardhshëm

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç’ndodh me BE-në vitin e ardhshëm

Loriana Kuka arrin në finalen e Evropianit U23

Loriana Kuka arrin në finalen e Evropianit U23

Gjermania ia refuzon vizën, kosovari shpërthen në Facebook: Ju bëj thirrje…

Gjermania ia refuzon vizën, kosovari shpërthen në Facebook: Ju bëj thirrje…

Serbia thotë se edhe Grenada e ka tërhequr njohjen, MPJ e Kosovës e mohon Foto: Ilustrim

Serbia thotë se edhe Grenada e ka tërhequr njohjen, MPJ e Kosovës e mohon Foto: Ilustrim

Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve