Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

07.11.2019 20:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Lista serbe ka marrë 57 mijë vota apo rreth 6,74%, duke fituar dhjetë deputetë në Kuvend. Si rezultat i kësaj, komuniteti serb i Kosovës do të përfaqësohet vetëm nga lista serbe. Ndërsa kryetari koalicionit “Sloboda”, Nenad Rashiq, brengoset për këtë fakt.

Serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe, për këtë gjë Nenad Rashiq lë fajtor institucionet e Kosovës.

Serbët e Kosovës do të përfaqësohen në Kuvend me 10 deputetë.

Por, që të gjithë janë anëtar të Listës Serbe.

Kështu, përfundimisht jashtë Kuvendit kanë mbetur koalicioni “Sloboda” dhe SLS partia që drejtohet nga Slobodan Petroviq.

Ata nuk kanë arritur të marrin vota të mjaftueshme për tu bërë pjesë e Kuvendit.

Vet Nenad Rashiq, thotë se përfaqësimi i serbëve vetëm nga Lista Serbe, nuk është gjë e mirë për këtë komunitet.

Rashiq për rezultatin e tyre, lë fajtor edhe institucionet e Kosovës, e më së shumti KQZ’në.

Ndërkohë, njohësit e çështjeve politike thonë se zgjedhja e Listës Serbe, u bë me vullnetin e serbëve, pasi edhe komunat që duket se nuk janë nën ndikimin e Beogradit Zyrtar, votuan ata.

“Në aspektin politik është problem me ju thanë gjithë atyre serbëve, se ju nuk do të përfaqësoheni”, thotë Armend Muja.

Armend Muja thotë se edhe nëse përfshihen në qeveri, Lista Serbe nuk do të mund të bëjnë shumë probleme.

“Nuk ekziston mundësia që serbët ta bllokojnë punën e Qeverisë për arsye se në bazë të Kushtetueses, nuk është e domosdoshme të jetë aty. Kushtetua shprehimisht e thotë se duhet të jetë nga komuniteti serb”, thotë Muja.

“Nuk besoj që Lista Serbe do të ndikojë në krijimin e Qeverisë. Ata mund të kenë tendenca por ata nuk mund ta bëjnë një gjë të tillë”, ka thënë Arton Demahasaj.

Lista Serbe ka dalë nga zgjedhjet e gjashtë tetorit me 57.015 vota ose 6,74%.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë

Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

Lajmi i fundit: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

Beteja e partive të vogla për zgjedhje me një njësi zgjedhore

Kushtetuesja e Shqipërisë përsëri në “ngërç”, Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë

Kushtetuesja e Shqipërisë përsëri në “ngërç”, Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë

Endrit Shala: Do t’i përdorim të gjitha instancat për ankesa

Endrit Shala: Do t’i përdorim të gjitha instancat për ankesa

Serwer: Çdo marrëveshje që cenon sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës është e keqe

Serwer: Çdo marrëveshje që cenon sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës është e keqe