Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

07.11.2019 20:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Lista serbe ka marrë 57 mijë vota apo rreth 6,74%, duke fituar dhjetë deputetë në Kuvend. Si rezultat i kësaj, komuniteti serb i Kosovës do të përfaqësohet vetëm nga lista serbe. Ndërsa kryetari koalicionit “Sloboda”, Nenad Rashiq, brengoset për këtë fakt.

Serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe, për këtë gjë Nenad Rashiq lë fajtor institucionet e Kosovës.

Serbët e Kosovës do të përfaqësohen në Kuvend me 10 deputetë.

Por, që të gjithë janë anëtar të Listës Serbe.

Kështu, përfundimisht jashtë Kuvendit kanë mbetur koalicioni “Sloboda” dhe SLS partia që drejtohet nga Slobodan Petroviq.

Ata nuk kanë arritur të marrin vota të mjaftueshme për tu bërë pjesë e Kuvendit.

Vet Nenad Rashiq, thotë se përfaqësimi i serbëve vetëm nga Lista Serbe, nuk është gjë e mirë për këtë komunitet.

Rashiq për rezultatin e tyre, lë fajtor edhe institucionet e Kosovës, e më së shumti KQZ’në.

Ndërkohë, njohësit e çështjeve politike thonë se zgjedhja e Listës Serbe, u bë me vullnetin e serbëve, pasi edhe komunat që duket se nuk janë nën ndikimin e Beogradit Zyrtar, votuan ata.

“Në aspektin politik është problem me ju thanë gjithë atyre serbëve, se ju nuk do të përfaqësoheni”, thotë Armend Muja.

Armend Muja thotë se edhe nëse përfshihen në qeveri, Lista Serbe nuk do të mund të bëjnë shumë probleme.

“Nuk ekziston mundësia që serbët ta bllokojnë punën e Qeverisë për arsye se në bazë të Kushtetueses, nuk është e domosdoshme të jetë aty. Kushtetua shprehimisht e thotë se duhet të jetë nga komuniteti serb”, thotë Muja.

“Nuk besoj që Lista Serbe do të ndikojë në krijimin e Qeverisë. Ata mund të kenë tendenca por ata nuk mund ta bëjnë një gjë të tillë”, ka thënë Arton Demahasaj.

Lista Serbe ka dalë nga zgjedhjet e gjashtë tetorit me 57.015 vota ose 6,74%.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Në Meksikë  trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Në Meksikë trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar  popullin turk për viktimat nga tërmeti

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar popullin turk për viktimat nga tërmeti

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin

Me Virus kinez ‘Coronavirus’, nuk ka të prekur nga Kosova

Me Virus kinez ‘Coronavirus’, nuk ka të prekur nga Kosova

Kjo është Rita Ora, me bluzë transparente dhe atraktive

Kjo është Rita Ora, me bluzë transparente dhe atraktive