Në prag të tarifave të reja të SHBA ndaj KInës

05.07.2018 17:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në prag të tarifave të reja të SHBA ndaj KInës

Në prag të rritjes së tarifave amerikane ndaj Kinës, një zëdhënës i qeverisë kineze, tha të enjten se Pekini “nuk do të përkulet përballë kërcënimeve dhe shantazheve”. Administrata Trump është e gatshme të rrisë tarifat mbi importet kineze me 34 miliardë dollarë të premten për shkak të mosmarrëveshjeve mbi politikën për teknologjinë.

Zëdhënësi i ministrisë së tregtisë Gao Feng tha të enjten se Shtetet e Bashkuara janë “duke hapur zjarr në të gjithë botën” duke filluar luftën tregtare.

“Ky lloj bulizmi në tregëti, duke ngritur shkopin e madh të tarifave për të shantazhuar të tjerët në mbarë botën, është kundër prirjeve të kohës. Kina nuk do të përkulet përballë kërcënimeve dhe shantazheve, as nuk do të lëkundet në betejën e saj për ruajtjen e globalizimit dhe sistemit të tregëtisë multilaterale. Kina do të punojë me vendet e tjera për të luftuar kundër shtrembërimit të proteksionizmit dhe unilateralizmit të prapambetur dhe të vjetëruar për të mbatur rrethana të qëndrueshme dhe të parashikueshme të tregtisë globale”.

Kina po kërcënon të hakmerret me tarifat e veta kundër Shteteve të Bashkuara nëse administrata Trump i fillon ato të premten.

Zoti Gao tha gjithashtu se Pekini do të mbrojë të drejtat ligjore dhe interesat e të gjitha ndërmarrjeve të huaja në Kinë dhe do të ofrojë ndihmë të paspecifikuar për ata që preken.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait