Ndalimi i 8 shtetasve çek nga Policia e Kosovës, vijnë reagimet nga Çekia

07.09.2019 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndalimi i 8 shtetasve çek nga Policia e Kosovës, vijnë reagimet nga Çekia

Tetë shtetas të Republikës Çeke janë ndaluar nga Policia e Kosovës, pasi të njëjtëve u janë gjetur një dron dhe disa pankarta me mbishkrimet “Kosova është Serbi”, të cilat planifikonin ti shpalosnin gjatë ndeshjes Kosovë-Çeki në stadiumin “Fadil Vokrri”, shkruan Gazeta Express.

Lidhur me ndalimin e tyre ka reaguar edhe ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Çekisë.

Zëdhënësi i kësaj ministrie, Robert Rehak, ka thënë se ambasada e Çekisë është në kontakt me personat e ndaluar nga Policia e Republikës së Kosovës, shkruan irozhlas.cz, transmeton Gazeta Express.

Ai ka treguar se 6 meshkuj dhe dy femra janë ndaluar pasi po bartnin pankarta me mbishkrimet “Kosova është Serbi”.

Ai ka treguar se të gjithë janë liruar në mes të premtes dhe orëve të para të mëngjesit të së shtunës.

“Shtetasit çek janë intervistuar në Stacionin e Policisë në Ferizaj, 40 kilometra larg Prishtinës. Pas intervistimit, rreth orës 2 të mëngjesit të së shtunës janë liruar. Ambasada është në kontakt me të ndaluarit, dhe janë duke shkuar për në Prishtinë”, ka thënë Robert Rehak.

Lidhur me këtë ka pasur reagime edhe nga Shoqata e Futbollit të Republikës së Çekisë.

“Mund të konfirmojmë që një grup prej tetë tifozësh u arrestuan nga policia afër Prishtinës. Ata gjithashtu zbuluan piroteknikë dhe thika”, tha Michal Jurman, zëdhënës i Shoqatës.Shoqatat kundërshton çdo sjellje të ngjashme të tifozëve që lidhin politikën me sportin. Situata aktualisht po trajtohet në bashkëpunim midis Policisë së Kosovës, Policisë çeke dhe Ambasadës së Republikës çeke.Sa i përket ndeshjes së sotme, masat e sigurisë do të forcohen kur hyjnë në ndeshje. Për shembull, tifozët nuk do të jenë në gjendje të marrin asgjë tjetër përveç flamurit çek në stadium”, thotë Jurman nga Shoqata e Futbollit të Republikës Çeke. /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Hoti para dy vitesh për Listën Serbe: Instrument i Beogradit, çdo qeveri e varur prej tyre është jo-stabile

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Thaçi pas votimit të Qeverisë Hoti: Kurti të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Donika Kadaj: Qe pse nuk e votova Avdullah Hotin

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Osmani: Familja ime politike asnjëherë as nuk ka qenë as nuk do të jetë Hashim Thaçi

Osmani: Familja ime politike asnjëherë as nuk ka qenë as nuk do të jetë Hashim Thaçi