Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

09.03.2018 21:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Nga Ardian Azemi
Thirrja për zgjedhje të reja është mashtrim, është tentim për ta mbajtë elektoratin e tyre aktiv dhe larg temave me rëndësi. S’ka zgjidhje me zgjedhje të njëpasnjëshme, kjo është një praktikë e keqe dhe përveç që e rëndon buxhetin e shtetit, e ruan tharmin e krizave dhe krijon presedan të rrezikshëm për të ardhmen. Nuk mund të organizojmë zgjedhje sa herë që opozita është e paknaqur me fuqinë politike që sovrani i ka dhënë.

Përveç që nuk e kanë përnjëmend, po dalin edhe qesharak me këto deklarata të përditshme për zgjedhje të parakohëshme. Kërkojnë me u ratifikua marrëveshja për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, dhe tani me shkua në zgjedhje. Pse nuk kërkohet e kundërta; po shkojmë në zgjedhje dhe tani e mbyllim temën e demarkacionit..?!

Nuk është koha për zgjedhje të reja, është koha për reflektim nga partitë opozitare dhe koha për me i kapërcye inatet personale ndërmjet individësh a grupesh. Qytetari ynë nuk e meriton të paguaj faturën e inateve politike. Kosova nuk e meriton të mbahet peng e paknaqësive dhe qëndrimeve të kundërta për tema të caktuara. Rinia jonë ka nevojë urgjente për lëvizje të lirë, për shkollim jasht vendit, për njohje me kultura e tradita të ndryshme nëpër vende të zhvilluara e me traditë. Thjeshtë, rinia jonë ka nevojë për ajr të pastër!

Për një gjë të jemi të sigurtë, demarkacioni me Malin e Zi, nuk është problem i madh, meqë gabimet eventuale do të rishikohen sepse kemi edhe dakordim mes dy Presidentëve, por jemi edhe shtete mike dhe gëzojmë bashkëpunim dhe raporte të shkëlqyera. Temat problematike dhe vështirë të kapërcyeshme ende s’kanë ardhur. Do të vijnë shumë shpejt dhe si të tilla kërkojnë unifikim të partive politike shqiptare, pozitë e opozitë. Dialogu me Serbinë, shënjimi i kufirit me këtë shtet duke i njohur problemet që kemi pasur dhe vazhdojmë ti kemi, transformimi i FSK-s në Ushtri, bashkësia e komunave me shumicë serbe, janë tema që përveç që kërkojnë unitet, edhe “takatë” me iu bë ball.

Pra, duhet botërisht që sa më shumë të rritet ndikimi rus në Ballkan, aq më shumë rritet ndikimi serb në Kosovë, edhe atë përmes Listës Serbe e përfaqësuar në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Çdo temë me rëndësi për Kosovën, duhet të gjejë mbështetje të parezervë nga partitë shqiptare në Kuvend. Nuk minimizohet roli dhe ndikimi i Beogradit në Kosovë duke thelluar mosmarrvëshjet mes vete partitë shqiptare. Ky ndikim zbehet duke bashkëpunuar për tema të mëdha, dhe duke i bashkërenduar objektivat për temat e ardhshme.

Harroni zgjedhjet dhe bashkëpunoni, sepse është nevojë urgjente për Kosovën dhe qytetarët e saj ratifikimi i demarkacionit. Këto tema nuk mundet me i qu as LDK e as VV. Madje, asnjë parti politike në Kosovë nuk është e gatshme për zgjedhje, sepse kanë probleme të theksuara brenda sojit dhe thirrja për zgjedhje mbetet veç për konsum të brendshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës

A jemi veç shtet, apo edhe sovran e demokratik..?!

A jemi veç shtet, apo edhe sovran e demokratik..?!

Prona private në Kosovë, me vlera të kufizuara

Prona private në Kosovë, me vlera të kufizuara

Reforma zgjedhore nuk duhet të ketë fatin e Reformës në Drejtësi

Reforma zgjedhore nuk duhet të ketë fatin e Reformës në Drejtësi

Hapja e negociatave do të ishte si një notë kaluese me hatër

Hapja e negociatave do të ishte si një notë kaluese me hatër

Pse nuk duhet të jemi shumë krenarë me Ermal Metën?

Pse nuk duhet të jemi shumë krenarë me Ermal Metën?

Vini re, ne po i dëgjojmë disa zëra!

Vini re, ne po i dëgjojmë disa zëra!

Përgjigja e Haradinajt ndaj Apostolovës, veprim i guximshëm politik!

Përgjigja e Haradinajt ndaj Apostolovës, veprim i guximshëm politik!