Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

13.12.2020 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

Sot, policia bjelloruse arrestoi dhjetëra pjesëmarrës në demonstrata masive që kërkonin dorëheqjen e presidentit autoritar Alexander Lukashenko.

Mijëra protestues dolën përsëri në rrugë, duke u mbledhur nëpër Minsk në grupe të vogla për ta bërë më të vështirë për policinë të punonte në qytete të tjera të mëdha.

Sot, më shumë se 120 shëtitje proteste u organizuan në Minsk dhe qytete të tjera dhe numri i demonstruesve në secilin prej atyre grupeve varion nga disa dhjetëra në disa qindra, raporton Reuters, sipas medias opozitare bjelloruse Nasha Niva.

Grupi i të drejtave të njeriut Vesna-96 (Pranvera-96) njoftoi se rreth 70 demonstrues ishin arrestuar.

Policia bllokoi qendrën e Minskut dhe përdori topat e ujit për të shpërndarë demonstruesit, të udhëhequr nga Vesna-96.

Ndryshe nga protestat e mëparshme të dielën, autoritetet nuk mbyllën stacionet e metrosë në qendër të Minskut sot, as nuk bllokuan trafikun telefonik dhe hyrjen në internet, sipas AFP.

Protestuesit tundën flamuj të bardhë dhe të kuq, të cilët janë simbol i opozitës, dhe thirrën “Rroftë Bjellorusia!”

Bjellorusia është goditur nga një krizë politike që nga zgjedhjet presidenciale më 9 gusht, kur filluan protestat masive antiqeveritare në të gjithë vendin, iniciuar nga rezultatet zyrtare të votimit, sipas të cilave Lukashenko fitoi më shumë se 80 për qind të votave. Kundërshtarët e Lukashenkos pretendojnë se zgjedhjet ishin vjedhur.

Liderja e opozitës Svetlana Tihanovska, e cila u strehua në Lituani menjëherë pas zgjedhjeve për të shmangur arrestimin, vlerësoi sot guximin e demonstruesve, të cilët, siç deklaroi ajo, nuk u tërhoqën “nga shtypja, dhuna dhe i ftohti”.

“Populli i Bjellorusisë dëshiron të jetojë në një vend demokratik dhe të lirë,” tha në Twitter Tikhanovska, e cila papritur u bë rivalja kryesore e Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale pas arrestimit të figurave të tjera të shquara të opozitës.

Me gjithë përpjekjet e autoriteteve për të shuar demonstratat duke arrestuar dhe shtypur protestuesit dhe aktivistët, protestat masive nuk u shuan as pas katër muajsh.

Protestat më masive ndodhin të dielën, kur dhjetëra mijëra demonstrues dalin në rrugë. Një javë kishte edhe 200.000 njerëz.

Që nga fillimi i demonstratave në gusht, të paktën katër njerëz kanë vdekur ose në protestë ose pas arrestimit. Më shumë se 30.000 protestues u arrestuan, nga të cilët, sipas grupeve të të drejtave të njeriut, mijëra u rrahën.

Lukashenko, 66-vjeç, i cili ka drejtuar Bjellorusinë me një dorë të vendosur që nga korriku 1994, me shtypje kundër opozitës dhe mediave të pavarura, ka mbështetjen e Rusisë, ndërsa akuzon vendet perëndimore për nxitje të protestave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

8 viktima dhe 498 raste të reja

8 viktima dhe 498 raste të reja

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

<h1>Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri