Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

10.08.2019 12:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

Zëvendëskryetari i BIK, Reshat Mexhidi, ka mbajtur konferencë në prag të festës së Kurban Bajramit.

Ne emër të BIK-ut, Mexhidi jepi mesazhin e urimit që njerëzit të jenë më human, solidar, tolerant dhe të kultivojnë vlera për një shoqëri të shëndosh.

“Besimtarët e qytetarë të nderuar, nesër ditë e diele. është dita e parë e festës së Kurban Bajramit. Ne emër të BIK-ut dhe Tërnavës, iu drejtohem me këtë mesazh urimi. Festa e Kurban Bajramit reflekton mënyrën më të mirë për mësimet hyjnore për barazinë, drejtësinë unitetin, bamirësinë e sakrificën, parime këto që e bëjnë njerëzimit të manifestoj në të mirë dhe në atë që donë krijuesi i gjithësisë. Kurban Bajrami vjen pasi besimtarët të kryejnë haxhin dhe therin kurbanin. Në vendet shenjta, gjenden edhe besimtarët nga Kosova, të cilët kalojnë kohën duke e lutur zotin e shprehur lutjet”, ka thënë Mexhidi.

Ai ka ftuar qytetarët që të ndihmojnë njëri tjetrin dhe të gjithë ata që kanë nevojë.

“Në këtë ditë feste, ftojë njerëzit që të jenë më human, e solidar, me mishërues e tolerantë. Të ndihmojnë njëri tjetrin, skamnorët, jetimet, të vetmuarit dhe të gjithë ata që kanë nevojë. Njerëzimi duhet të kultivoj vlera për një jetë më të mirë, shoqëri të shëndosh për një unitet dhe vëllazëri të mirëfilltë”, është shprehur ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

Kosovarët bllokojnë Morinën, ia mësyjnë Shqipërisë për Bajram

Kosovarët bllokojnë Morinën, ia mësyjnë Shqipërisë për Bajram

Krasniqi: Fajtorin për taksën e gjeni në Beograd

Krasniqi: Fajtorin për taksën e gjeni në Beograd

Më shumë se 12 vjet nga miratimi i Ligjit për sigurime shëndetësore, ende nuk ka hyrë në fuqi

Më shumë se 12 vjet nga miratimi i Ligjit për sigurime shëndetësore, ende nuk ka hyrë në fuqi

Nuk ka reciprocitet të ri ndaj Serbisë

Nuk ka reciprocitet të ri ndaj Serbisë

Thaçi përkujton Bekim Berishën dhe Bedri Shalën

Thaçi përkujton Bekim Berishën dhe Bedri Shalën

Mafia e së ardhmes do të jetë ajo shqiptare

Mafia e së ardhmes do të jetë ajo shqiptare

Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Rriten çmimet për 2.6 për qind krahasuar me korrikun e vitit të kaluar

Rriten çmimet për 2.6 për qind krahasuar me korrikun e vitit të kaluar

Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

Rama: Në vitin 2021 Ushtria e Kosovës me mision në Irak e Afganistan

Rama: Në vitin 2021 Ushtria e Kosovës me mision në Irak e Afganistan

Kosnett dhe O’Connell reagojnë ashpër se pse Naser Shala është në krye të Agjencisë për Verifikim të Pronës

Kosnett dhe O’Connell reagojnë ashpër se pse Naser Shala është në krye të Agjencisë për Verifikim të Pronës

Drejtoria e Inspeksionit paralajmëron kontrolle të rrepta në lokalet e Prishtinës

Drejtoria e Inspeksionit paralajmëron kontrolle të rrepta në lokalet e Prishtinës

Policia e Kosovës kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi të rrezikshëm

Policia e Kosovës kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi të rrezikshëm

Nis lëshimi i certifikatave sipas Marrëveshjes së Prespës

Nis lëshimi i certifikatave sipas Marrëveshjes së Prespës

U raportua se ndodhet për pushime në Turqi, Thaçi shfaqet duke kapërcyer lumenjtë e Prevallës

U raportua se ndodhet për pushime në Turqi, Thaçi shfaqet duke kapërcyer lumenjtë e Prevallës