Merkel e Macron i kërkojnë Vuçiqit të largohet nga Veriu i Kosovës

05.05.2019 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel e Macron i kërkojnë Vuçiqit të largohet nga Veriu i Kosovës

Mediat serbe kanë përcjellë gjatë ditës njoftimet e burimeve të tyre për mundësinë e inkuadrimit të drejtpërdrejt në dialog të kancelares Merkel dhe presidentit Macron, në rast se Prishtina heq taksën ndaj mallrave serbe.

Minisamiti në Berlin qe u organizua një javë më parë, shpërfaqi dallimet e theksuara ndërmjet Prishtinës e Beogradit dhe ndermjetësimi i Merkel e Macron për të gjetur zgjidhje u pa si një “spostim” i BE-së nga procesi, që ka “rrëshqitur” në dialog për territore.

Por burimet ndërkombëtare i thane gazetës se presioni mbi palët ka qenë pothuaj i barazpeshuar, marrë parasysh se Merkel dhe Makron i kanë kërkuar presidentit serb Vuçiq që të heq dorë përtundimisht nga ideja për shkëmbim territoresh dhe të heq njëkohësisht edhe ndikimin mbi serbët në veri të Kosovës, me qëllim që të mundësojë integrimin e tyre në Kosovë.

Bëhet e ditur se Merkel e Macron i kanë thënë Vuçiqit se nuk do të ketë rrugë evropiane nëse “normalizimi me Kosovën nuk ndodh së shpejti dhe nëse Serbia nuk heq gjithë mekanizmat e saj nga veriu i Kosovës, duke mundësuar integrimin e serbëve ne institucionet e Kosovës”.

Merkel e Makron kanë kërkuar nga presidenti Vuçiq që të kthehet në tavolinën e bisedimeve dhe “aty të gjejë zgiidhjen për të gjitha çështjet e hapura me Kosovën, përfshirë edhe tregtinë e ekonominë por duke përjashtuar cdo përpjekje për ndryshim kufijsh”.

Një mini-samit i Ballkanit Perendimor u organizua një javë me parë ne Berlin, me ftesë të kancelares Merkel e presidentit Macron. Takimi i Berlinit vlerësoi të arriturat në Ballkan, perspektivën evropiane të vendeve në rajon dhe ngeciet në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Një takim tjetër i radhës pritet të zhvillohet më 1 dhe 2 korrik në Paris në përpjekje gjermano-franceze për të zhbllokuar dialogun dhe për t’i dhënë fund zgjidhjeve problematike që kanë destabilizuar rajonin së fundi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash