Meksikë: Shpërthime në depot me fishekzjarre, 24 të vrarë

06.07.2018 17:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meksikë: Shpërthime në depot me fishekzjarre, 24 të vrarë

Meksika po mban zi për vdekjen e 24 personave, përfshirë dhe punonjës së ndihmës së parë, të cilët u vranë në një seri shpërthimesh që përfshinë disa depo fishekzjarresh në një qytet në veri të Mexico City. Shpërthimet nisën në një depo të palicensuar dhe u përhapën duke sjellë për pasojë katër shpërthime të veçanta.

Autoritetet në qytetin e Tultepekut njoftuan se mes viktimave ishin edhe katër zjarrëfikës e dy policë.

Shpërthimi i tretë ishte sa për të gjithë bashkë. Ata mendonin (punonjësit e ndihmës së parë) se do të shpëtonin jetë, pa e kuptuar se edhe vetë ata do të jepnin jetën e tyre“, thotë Teresa Gonzalez, banore e zonës.

Si pasojë e shpërthimeve u shkatërruan katër ndërtesa duke shkaktuar plagosjen gjithashtu edhe 40 personave.

Kreu i Agjencisë së Mbrojtjes Civile të Meksikës Luis Felipe Puente tha se shpërthimet nisën në një depo të pa licensuar fishekzjarresh dhe u përhapën duke sjellë për pasojë katër shpërthime të veçanta.

Qyteti i Tultepekut është i njohur për prodhimin e fishekzjarreve si dhe për shpërthime të shpeshta. Më pak se një muaj më parë, shtatë persona u vranë në Tultepek si pasojë e një shpërthimi të ngjashëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Gjermania është skeptike lidhur me ndryshimin e kufijve

Gjermania është skeptike lidhur me ndryshimin e kufijve

MPJ lë fajtor Serbinë, e opozita thotë se tema e korrigjimit të kufirit ndali njohjet e Kosovës

MPJ lë fajtor Serbinë, e opozita thotë se tema e korrigjimit të kufirit ndali njohjet e Kosovës

LDK pret mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme ndaj presidentit

LDK pret mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme ndaj presidentit

Haradinaj: Do të angazhohemi që nevojat e rajonit të Zhupës të  gjejnë mbështetje institucionale

Haradinaj: Do të angazhohemi që nevojat e rajonit të Zhupës të gjejnë mbështetje institucionale

Pjesë e aktakuzës | Çeku: UÇK-ja s’duhet të dalë me numër simbolik, kemi qenë ushtri e jo grup njerëzish

Pjesë e aktakuzës | Çeku: UÇK-ja s’duhet të dalë me numër simbolik, kemi qenë ushtri e jo grup njerëzish

Delawie thotë se të drejtat e njeriut janë sfidë për Kosovën

Delawie thotë se të drejtat e njeriut janë sfidë për Kosovën

Partia e Haradinajt: Kemi nevojë urgjente për ushtri

Partia e Haradinajt: Kemi nevojë urgjente për ushtri

Serbia do anëtarësim në BE dhe shumë ndihmë ekonomike për marrëveshje me Kosovën

Serbia do anëtarësim në BE dhe shumë ndihmë ekonomike për marrëveshje me Kosovën

Ilir Deda thotë se Thaçi s’i di kuptimet e fjalëve që thotë

Ilir Deda thotë se Thaçi s’i di kuptimet e fjalëve që thotë

FSK-ja me kapacitet njerëzore dhe teknike në aksionin gjithëkombëtar  ,,Ta pastrojmë Kosovën’’

FSK-ja me kapacitet njerëzore dhe teknike në aksionin gjithëkombëtar ,,Ta pastrojmë Kosovën’’

Gjendet një person i vdekur në Pejë

Gjendet një person i vdekur në Pejë

Mbi 900 faqe aktakuzë për 12 të akuzuarit e listave të veteranëve

Mbi 900 faqe aktakuzë për 12 të akuzuarit e listave të veteranëve

Kërkohet ndihmë për Gëzim Mustafën

Kërkohet ndihmë për Gëzim Mustafën

Haradinaj: Kur ta pastrojmë gjithë Kosovën, s’do lejojmë më ndotjen

Haradinaj: Kur ta pastrojmë gjithë Kosovën, s’do lejojmë më ndotjen

Ligji i ri ua rrit pagat për 500 euro deputetëve, u shkon gati 2 mijë euro muaji

Ligji i ri ua rrit pagat për 500 euro deputetëve, u shkon gati 2 mijë euro muaji

Afro 10 mijë persona nisin aksionin “Ta pastrojmë Gjilanin”

Afro 10 mijë persona nisin aksionin “Ta pastrojmë Gjilanin”