Megjithatë nuk do të rrënohet shtëpia ku ka lindur Hitleri

18.10.2016 15:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Megjithatë nuk do të rrënohet shtëpia ku ka lindur Hitleri

Ministri i Brendshëm austriak, Wolfgang Sobotka, i ka ndryshuar komentet rreth planeve për ta rrëzuar shtëpinë, ku Adolf Hitleri lindi në vitin 1889.

Dje, ai pohoi se një komision ekspertësh kishte vendosur se shtëpia duhet të rrënohet, transmeton Express.

Por, ky komision insiston se nuk duhet rrënuar atë shtëpi, duke thënë se rrënimi do të ishte i përafërt me mohimin e historisë naziste në Austri.

Sobotka u ka thënë sot gazetarëve se shtëpia duhet të konvertohet, në mënyrë që të mos mund të njihet më.

Hitleri kishte lindur në një dhomë të marrë me qira në katin e lartë të shtëpisë në Braunau am Unn, afër kufirit austro-gjerman, më 20 prill 1889.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Daci: Ujmani s’mund t’i merret Kosovës me asnjë ligj ndërkombëtar

Daci: Ujmani s’mund t’i merret Kosovës me asnjë ligj ndërkombëtar

Shtyhet gjykimi i 3 shtetasve të Shqipërisë, të akuzuar për grabitje në fshatrat e Prizrenit

Shtyhet gjykimi i 3 shtetasve të Shqipërisë, të akuzuar për grabitje në fshatrat e Prizrenit

Deda: Franca është e papërgjegjshme, politika e saj po destabilizon Kosovën dhe rajonin

Deda: Franca është e papërgjegjshme, politika e saj po destabilizon Kosovën dhe rajonin

Eksperti i komunikacionit fsheh shkakun e aksidentit

Eksperti i komunikacionit fsheh shkakun e aksidentit

Nënkryetari i Vetëvendosjes thotë se opozita i ka votat për rezolutën kundër Thaçit

Nënkryetari i Vetëvendosjes thotë se opozita i ka votat për rezolutën kundër Thaçit

Flet avokati i cili u sulmua në Gjykatë nga klienti i tij

Flet avokati i cili u sulmua në Gjykatë nga klienti i tij

Hamza thotë se buxheti për ushtrinë është 100 për qind i sigurt

Hamza thotë se buxheti për ushtrinë është 100 për qind i sigurt

Ymeri thotë se duhet të gjendet një zë i përbashkët për dialogun

Ymeri thotë se duhet të gjendet një zë i përbashkët për dialogun

Beogradi nuk dëshiron të shohë pjesëtarë serbë në FSK

Beogradi nuk dëshiron të shohë pjesëtarë serbë në FSK

Nasim Haradinaj e quan “maneken” prokurorin e Gjykatës Speciale

Nasim Haradinaj e quan “maneken” prokurorin e Gjykatës Speciale

Ministria Infrastrukturës investon mbi 1.4 milionë euro në Gjilan

Ministria Infrastrukturës investon mbi 1.4 milionë euro në Gjilan

Ministri Reçica kërkon që të bëhet më shumë në punësimin e personave me aftësi të kufizuara

Ministri Reçica kërkon që të bëhet më shumë në punësimin e personave me aftësi të kufizuara

Gjuajtje me armë në Prishtinë, plagoset një 23 vjeçar

Gjuajtje me armë në Prishtinë, plagoset një 23 vjeçar

Ministri Tahiri ka një kërkesë për kryeprokurorin e Speciales

Ministri Tahiri ka një kërkesë për kryeprokurorin e Speciales

Veseli: Po e transformojmë shëndetësinë

Veseli: Po e transformojmë shëndetësinë

Thaçi i përgjigjet Vuçiqit për flamur: Beogradi le të krrokat sa të dojë, Kosova u nderua në Stamboll

Thaçi i përgjigjet Vuçiqit për flamur: Beogradi le të krrokat sa të dojë, Kosova u nderua në Stamboll