Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

26.03.2020 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

Humbja apo mosregjistrimi i mbledhjeve të Këshillit të Sigurisë së Kosovës, sipas njohësve të çështjeve të sigurisë, është shkelje e Rregullores në bazë të së cilës funksionon ky institucion.

Skënder Perteshi, nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, kërkon që të merren masa ndaj Sekretariatit të Këshillit.

Ai shton se praktika të tilla janë të papranueshme për një institucion kaq të rëndësishëm, raporton KOHA.

Perteshi thotë se pas çdo mbledhjeje të Këshillit, Sekretariati është i obliguar, sipas rregullores, t’i dërgojë te kryesuesi të gjitha materialet e transkriptuara për nënshkrim.

Më 17 mars, kur u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, nuk ka pasur fare hardisk të regjistrimit të transkriptit.

Por, sipas zëvendëskryeministrit në detyrë, Haki Abazi, kjo deklaratë, se mungonte pajisja teknike, nuk është aspak bindëse dhe se është papërgjegjësi totale.

Abazi ka shtuar se këtë e kanë proceduar në organet përkatëse dhe se shumë shpejt do të merret vesh se çka vërtet ka ndodhur me ato transkripte.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Haki Abazi e ka blerë postin e zv.kryeministrit pak para zgjedhjeve

Thaçi: Haki Abazi e ka blerë postin e zv.kryeministrit pak para zgjedhjeve

Ahmeti: Askund nuk kam parë që Presidenti “unifikues” të shkojë për ta bindur një deputet si të votojë

Ahmeti: Askund nuk kam parë që Presidenti “unifikues” të shkojë për ta bindur një deputet si të votojë

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

Thaçi: Më mirë të kishte ardhur Kurti vetë se sa të dërgonte një 20-vjeçar

Thaçi: Më mirë të kishte ardhur Kurti vetë se sa të dërgonte një 20-vjeçar

Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Zëvendëskryeministri i parë flet pas marrjes së pozitës

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Mustafa: Sot përcollëm një ekspoze të qartë, me orientime vizionare të kryeministrit tonë

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Kurtz uron Hotin: Do të vazhdojmë ta përkrahim Kosovën në rrugën e saj evropiane

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Avdullah Hoti nesër merr zyrtarisht detyrën në zyrën e kryeministrit

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

Rama: Rrugëtim të mbarë qeverisë së re dhe opozitës në Kosovë

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

LVV: Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veron Hasanit

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

Tahiri: Prej një kryeministri arrogant në uzurpim e keqqeverisje, në një kryeministër të pafuqishëm

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

19 raste me Covid-19 sot në Kosovë, 24 të shëruar

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

Ndryshime në Kuvend: Rikthehet Ismet Beqiri, mbetet pa mandat Lumir Abdixhiku

Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

Shifrat në rritje me COVID-19 nxisin përplasjet për datën e zgjedhjeve

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt

​Dorëhiqet nënkryetari i Ferizajt