Mbi 300 familje të Prishtinës hiqen nga skema e ndihmës sociale (Video)

21.03.2015 20:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbi 300 familje të Prishtinës hiqen nga skema e ndihmës sociale (Video)

Vazhdon largimi i shumë familjeve nga skema e ndihmës sociale. Ky numër po zvogëlohet për shkak se Ministria e Punës dhe e Mirëqenies Sociale ka shtuar kriteret me qëllim të disiplinimit të listës.

E Hasibe Fejzullahu tash e një kohë të gjatë nuk ka strehë mbi kokë. Ajo ankohet se Komuna e Prishtinës nuk ia siguron qiranë, ndërsa nga muaji i kaluar ia ka ndalur edhe socialin. Thotë se po jeton pa asnjë të ardhur, ngase shkaku i sëmundjes nuk është në gjendje të punojë diku, raporton KTV.

Nga skema e ndihmës sociale është larguar edhe Sakibe Jashari.

Vetëm në muajin shkurt për rreth 400 familje nuk janë miratuar mjetet e nevojshme nga ana e Ministrisë.

Zyrtarë të Komunës së Prishtinës për këto raste fajin e hedhin te Ministria përgjegjëse, ngase sipas tyre, janë ata të cilët kanë ashpërsuar kriteret.

Largimin nga lista e socialit të shumë familjeve dhe shtimin e numrit të kritereve e pranojnë edhe zyrtarë të Ministrisë së Mirëqenies Sociale. Nga 29 mijë sa ishte numri i përfituesve të socialit më 2013, ky numër u zvogëlua në 27 mijë në vitin 2014.

 

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sejdiu: Të merren kursimet personale të Trustit për ta rimëkëmbur ekonominë

Sejdiu: Të merren kursimet personale të Trustit për ta rimëkëmbur ekonominë

Ministrja Hajdari dhe bordi i përkohshëm i ‘Trepçës’ paditën nga Basri Ibrahimi

Ministrja Hajdari dhe bordi i përkohshëm i ‘Trepçës’ paditën nga Basri Ibrahimi

Fauci: Nëse anashkalohen masat e kontrollit, rrezikohemi nga shpërthimi i epidemive të shumta

Fauci: Nëse anashkalohen masat e kontrollit, rrezikohemi nga shpërthimi i epidemive të shumta

Rukiqi: Qeveria është vonuar me Pakon Emergjente për të ndihmuar bizneset

Rukiqi: Qeveria është vonuar me Pakon Emergjente për të ndihmuar bizneset

Flet drejtori i ATK’së: Ja pse disa punëtorë akoma nuk i kanë marrë rrogat nga Pakoja Emergjente

Flet drejtori i ATK’së: Ja pse disa punëtorë akoma nuk i kanë marrë rrogat nga Pakoja Emergjente

Besnik Bislimi njoftoi për ulje të papunësisë, por Ministria që ai drejton kishte parashikuar krejt diçka tjetër

Besnik Bislimi njoftoi për ulje të papunësisë, por Ministria që ai drejton kishte parashikuar krejt diçka tjetër

​Bizneset me shitje të pakta pas rihapjes, konsiderojnë se mund të falimentojnë

​Bizneset me shitje të pakta pas rihapjes, konsiderojnë se mund të falimentojnë

Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Donacionet e mërgatës do t’i përdorë Ministria e Shëndetësisë për përballimin e pandemisë

Donacionet e mërgatës do t’i përdorë Ministria e Shëndetësisë për përballimin e pandemisë

Bordi i përkohshëm i KEK-ut, ka emëruar Luigj Imerin u.d. të kryeshefit ekzekutiv.

Bordi i përkohshëm i KEK-ut, ka emëruar Luigj Imerin u.d. të kryeshefit ekzekutiv.