Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

14.05.2020 10:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, në një diskutim në Bundestag ka dalë në mënyrë kategorike kundër lëvizjes së kufijve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka thënë duhet larguar nga një zgjidhje nëpërmjet idesë së korrigjimit të kufijve, ide që sipas tij në tryezë është shtruar në tavolinë jo vetëm nga Kosova dhe Serbia por edhe nga të tjerë që kanë ndikim mbi dy shtetet.

Mass ka thënë se lojëra të tilla me kufijtë e prolongojnë edhe më tej zgjidhjen e problemit kompleks mes Kosovës dhe Serbisë dhe nuk çojnë askund përveç se në një rrugë qorre.

“Qëllimi është që të largohemi nga zgjidhjet me kufij, të cilat janë parashtruar në tryezë jo vetëm nga palët, por edhe nga të tjerë, që duan të ushtrojnë ndikim atje. Por kjo do të arrinte vetëm një gjoja-përparim, nëse do të quhej përparim, duke pasur parasysh gjendjen e atjeshme. Lojëra me ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre”, ka thënë Mass, raporton DW, transmeton Gazeta Express.

Mass ka folur edhe për gjendjen e sigurisë në mes të Kosovës dhe Serbisë  duke e cilësuar si relativisht të qëndrueshme, derisa thotë se në aspektin politik raportet në mes të Prishtinës dhe Beogradit janë përkeqësuar.

Ai ka premtuar angazhimin e mëtejmë të Gjermanisë për vazhdimin e dialogut, e dhe në kuadër të presidencës gjermane të BE-së, që fillon më 1 korrik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Mass: Lojërat me kufi! Ide të tilla vetëm sa e shtyjnë zgjidhjen për problemet komplekse dhe nuk çojnë askund vetëm se në një rrugë qorre

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Osmani: Do të vendoset për hapjen e kufijve

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë

Vendoset për testin e arritshmërisë, në atë të maturës s’do ketë pyetje nga mësimet në distancë

Postoi ca foto me armë në dorë, policia inicion rast ndaj të dyshuarës

Postoi ca foto me armë në dorë, policia inicion rast ndaj të dyshuarës

Dy persona në Plemetin fusin drogë në shtëpizë të kompjuterit, arrestohen nga policia

Dy persona në Plemetin fusin drogë në shtëpizë të kompjuterit, arrestohen nga policia

10 milionë euro e ndajnë Sanen nga transferimi te Bayerni

10 milionë euro e ndajnë Sanen nga transferimi te Bayerni

Është rikthyer gjendja e jashtëzakonshme në dy qytete kineze për shkak të COVID-19

Është rikthyer gjendja e jashtëzakonshme në dy qytete kineze për shkak të COVID-19

Koronavirusi po shkakton probleme në shënd

Koronavirusi po shkakton probleme në shënd

Është mashtruar pronari i një kompanie farmaceutike në Prizren

Është mashtruar pronari i një kompanie farmaceutike në Prizren

Hapen xhamitë në Kosovë

Hapen xhamitë në Kosovë

Kërkojnë 66 kosovarë urgjentisht të kthehen nga Dubai

Kërkojnë 66 kosovarë urgjentisht të kthehen nga Dubai

Bundestagu debaton për Kosovën

Bundestagu debaton për Kosovën

FBI: Gabimisht zbuluam zyrtarin saudit, të lidhur me sulmet e 11 shtatorit

FBI: Gabimisht zbuluam zyrtarin saudit, të lidhur me sulmet e 11 shtatorit

U arrestuan priftërinjët, serbët nxisin trazira në Mal të Zi

U arrestuan priftërinjët, serbët nxisin trazira në Mal të Zi

Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

Hollywood: Këta janë filmat më të mirë të rreth shëndetit mendor

I shkarkuari: Kurti nuk u interesua për marrëveshjen që bëmë me Grenellin

I shkarkuari: Kurti nuk u interesua për marrëveshjen që bëmë me Grenellin