“Lufta mund të kthehet në Ballkan, këtë nuk e dëshiroj”

17.04.2018 15:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Lufta mund të kthehet në Ballkan, këtë nuk e dëshiroj”

Kryetari i Komisionit Europian Jean – Claude aJuncker ka tërhequr vërejtjen se lufta mund të kthehet në Ballkan nëse vendet në rajon mbesin pa shpresë se do t’i bashkohen BE-së.

Juncker, duke folur para deputetëve europianë në Strasbourg tha se nuk dëshiron “që të kthehet lufta në Ballkanin Perëndimor”.

“Nëse vendeve të këtij rajoni ekstremisht të komplikuar ua marrim perspektivën, do ta përjetojmë atë që tashmë e kemi kaluar gjatë viteve të nëntëdhjeta”, ka thënë ai,transmeton Koha.net.

Liderët e Ballkanit Perëndimor në muajin ardhshëm do të takohen në Bullgari. Porse ka pak shanse që BE në të ardhmen e afërt do ta ftojë ndonjë vend për anëtarësim të plotfuqishëm, njofton AP.

Agjencia shton se perspektiva e anëtarësimit në BE ka dëshmuar forcën lëvizëse për reforma në Ballkan, rajon i shkatërruar me luftëra dhe me shpërbërjen e Jugosllavisë./koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nëntë të vdekur nga goditja me furgon në Toronto

Nëntë të vdekur nga goditja me furgon në Toronto

Rusia: Anëtarësimi në NATO i vendeve të Ballkanit, rrezik për sigurinë

Rusia: Anëtarësimi në NATO i vendeve të Ballkanit, rrezik për sigurinë

Kanada: Një furgon godet këmbësorët në Toronto

Kanada: Një furgon godet këmbësorët në Toronto

Hoti komenton propozimin e Veselit për ‘platformë konsensusi’

Hoti komenton propozimin e Veselit për ‘platformë konsensusi’

Telekomi në prag të falimentimit, Qeveria s’do ta paguajë borxhin e saj 60 milionësh

Telekomi në prag të falimentimit, Qeveria s’do ta paguajë borxhin e saj 60 milionësh

Thaçi: Marrëveshja përfundimtare me Serbinë, e vështirë

Thaçi: Marrëveshja përfundimtare me Serbinë, e vështirë

Siri – “Gjenerata e Humbur” e fëmijëve të luftës

Siri – “Gjenerata e Humbur” e fëmijëve të luftës

Thaçi në Hagë konfirmon bashkëpunimin me Gjykatën Speciale

Thaçi në Hagë konfirmon bashkëpunimin me Gjykatën Speciale

Bullgarët shpjegojnë për samitin e Sofjes: Nuk do të ketë nënshkrime nga vendet e Ballkanit

Bullgarët shpjegojnë për samitin e Sofjes: Nuk do të ketë nënshkrime nga vendet e Ballkanit

Osmani: Një koalicion me 52 vota s’mund të krijojë konsensus për tema të mëdha

Osmani: Një koalicion me 52 vota s’mund të krijojë konsensus për tema të mëdha

Jep dorëheqjen kryeministri armen Serzh Sargsyan

Jep dorëheqjen kryeministri armen Serzh Sargsyan

Qeveria: Lista Serbe nuk është larguar përfundimisht

Qeveria: Lista Serbe nuk është larguar përfundimisht

Maqedoni: Çdo i pesti person nuk ka ushqim të mjaftueshëm

Maqedoni: Çdo i pesti person nuk ka ushqim të mjaftueshëm

Serbia për ushtri ndan 600 milionë euro në vit

Serbia për ushtri ndan 600 milionë euro në vit

G7 e bashkuar për të kundërshtuar veprimet e dëmshme të Rusisë

G7 e bashkuar për të kundërshtuar veprimet e dëmshme të Rusisë

Aksident me pasoja të rënda në Korenë e Veriut

Aksident me pasoja të rënda në Korenë e Veriut