Lana Del Rey: Ata që më quajnë antifeministe

25.05.2020 11:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lana Del Rey: Ata që më quajnë antifeministe

Këngëtarja e njohur amerikane, Lana Del Rey, thotë se është ofenduese që disa njerëz mendojnë se vargjet e këngëve të saj janë antifeministe. Në këtë mënyrë, 34-vjeçarja ka reaguar ndaj akuzave se tekstet e këngëve të saj janë antifeministe.

Ditë më parë, ajo ka bërë një postim në rrjetet sociale duke thënë se vargjet e këngëve të saj shpesh flasin për marrëdhënie të vërteta emocionale të dhunshme dhe se ato duhet të jenë një temë në muzikë.

“Unë kam qenë e sinqertë për lidhjet plot sfida që kam pasur. Shumë gra kalojnë në marrëdhënie si kjo”, ka deklaruar Lana duke shtuar se ka standarde të dyfishta dhe që yjet si Ariana Grande, Cardi B dhe Beyonce mund të këndojnë për “seksualitetin, duke qenë lakuriq dhe pa i kritikuar askush”.

Tekstet e këngëve të Del Rey shpesh flasin për marrëdhënie jo të shëndetshme dhe personazhe ogurzi.

“Babai im është një njeri i keq”, ajo këndon në këngën “Off To The Races”, ndërsa të dashurin e saj në “Ultraviolence ” e quan “vdekjen e natës, sepse ajo është plot helme” – transmeton KP.

Vitet e fundit, këngëtarja është distancuar nga disa këngë të mëparshme dhe madje ka fshirë këngën e “” nga lista për shfaqje, pasi përmban vargje që i referohen personazheve si Harvey Weinstein.

Kritika erdhi edhe nga gazetarja Isabella Castillo, e cila shkroi një tekst në të cilin e përshkroi muzikën e Lana Del Rey si “plot me ide të vjetruara, antifeministe”.

“Pavarësisht nëse ishte qëllimi i saj apo jo, romantizmi i dhunës në familje është territor i rrezikshëm, veçanërisht kur keni një audiencë kaq të re”, kishte shkruar ajo.

Në një postim në Instagram, Del Ray ka këmbëngulur që këngët e saj flasin për realitetin dhe se ka marrëdhënie emocionale të dhunshme në të gjithë botën.

Në fjalën e saj përmbyllëse, këngëtarja shkroi se po hulumtonte tema për dy libra të ardhshëm të poezisë dhe njoftoi daljen e një albumi të ri më 5 shtator.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë