Kush është Arbër Bytyqi, futbollisti shqiptar?

28.05.2020 11:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush është Arbër Bytyqi, futbollisti shqiptar?

Arbër Bytyqi, 17 vjeçar është një ndër talentët më premtues që ka Kosova në sportin e futbollit.

Bytyqi në të kaluarën ka qenë pjesë e Lirisë, ku ka kaluar një pjesë të madhe të karrierës, ndërsa i ka lënë mbresa edhe trajnerit italian të këtij ekipi, Vincenzo Alberto Annese, përcjell GazetaBlic.

Alberto Annese ka qenë pjesë e Lirisë dhe e ka vërejtur nga afër talentin e Bytyqit. Italiani tha se po punon që Bytyqin ta transferojë në Evropë, pasi sulmuesi ka potencial të jashtëzakonshëm.

“Futbolli në Kosovë është shumë taktik, jam surprizuar për të mirë. Kam parë disa futbollistë të mire atje, me disa prej tyre unë jam në kontakt dhe do të tentoj që t’i transferojë jashtë vendit. Njëri nga ta është Arbër Bytyqi, një futbollist jashtëzakonisht i talentuar. Por, ardhja e ‘Covid’ na ndryshoi gjërat, por ne do të punojmë shumë që ta transferojmë atë në një skuadër më të fortë”, deklaroi ditë më parë 35 vjeçari për ‘GazetaSheshi’.

Por kush është Arbër Bytyqi?

Arbër Bytyqi, i lindur me 16.10.2003 ka qenë pjesë e klubit të Lirisë, ndërsa gjithashtu ka luajtur edhe për kombëtaren e Kosovës U-17, si 17 vjeçar.

Ai ishte pjesë e Kosovës U-17 – ku ishte nën urdhërat e trajnerit Kollari dhe kishte zhvilluar paraqitje shumë të mira, ku realizoi gol ndaj Latvisë dhe San Marinos.Video Player00:0000:09

Bytyqi aktualisht luan në Superioren e Shqipërisë tek klubi i Laçit. Ai gjithashtu ka zgjedhur edhe kombëtaren e Shqipërisë U-17, ku ka zhvilluar takime ndaj kombëtareve shumë të mëdha si Portugalia, Gjeorgia e Ukraina.

Pritet që në një të ardhme të afërt Bytyqi të jetë pjesë e një skuadre të madhe evropiane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara