Kurti takohet me ambasadorin jo rezident të Republikës së Guineas në Berlin, Diallo

21.02.2020 14:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti takohet me ambasadorin jo rezident të Republikës së Guineas në Berlin, Diallo

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim Ambasadorin jo rezident të Republikës së Guineas në Berlin, Sh.T Mamadou Siradiou Diallo, të shoqëruar prej këshilltarit të Ambasadës së Republikës së Guineas në Berlin, z. Mamadou Bouliwel Sow.
Ambasadori i Guineas, Sh.T Mamadou Siradiou Diallo, shprehu urimet në emër të tij, dhe autoriteteve të vendit të tij, për Qeverinë e re.

Kryeministri Kurti i uroi punë të mbarë Ambasadorit, të cilin më pas e falënderoi për urimet, por veçanërisht për aktin e njohjes së Kosovës nga shteti i Guineas. Ai nënvizoi se kjo bën pjesë në linjën e besnikërisë ndaj historisë së dy popujve.

Kryeministri Kurti shprehu dakordësinë e tij me vizitën e mundshme të Presidentit të Guineas, si dhe me shënimin e relacioneve kulturore dhe ekonomike mes dy shteteve. Përvojat përkatëse të dy shteteve në të shkuarën duhet ta nxisin bashkëpunimin në të ardhmen./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komisioni për Integrim Evropian mbajti sot mbledhjen e radhës

Komisioni për Integrim Evropian mbajti sot mbledhjen e radhës

Dumoshi në Obiliq, viziton projektet e mbështetura nga MKRS

Dumoshi në Obiliq, viziton projektet e mbështetura nga MKRS

Aksident trafiku me lëndime të rënda trupore në Prishtinë

Aksident trafiku me lëndime të rënda trupore në Prishtinë

Gllogoc – Sulmon fizikisht bashkëshorten

Gllogoc – Sulmon fizikisht bashkëshorten

Grabitje në Podujevë

Grabitje në Podujevë

Thaçi në Infektivë, premton përkrahje institucionale për stafin shëndetësor

Thaçi në Infektivë, premton përkrahje institucionale për stafin shëndetësor

OAK: Të zbatohet me urgjencë pakoja emergjente

OAK: Të zbatohet me urgjencë pakoja emergjente

Erion Veliaj rezulton pozitiv me koronavirus

Erion Veliaj rezulton pozitiv me koronavirus

OEAK organizoi forum virtual – Njohësit e ekonomisë vendore optimistë për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

OEAK organizoi forum virtual – Njohësit e ekonomisë vendore optimistë për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Vdesin edhe dy paciente në Spitalin e Pejës të cilat dyshohen se ishin me Covid-19

Vdesin edhe dy paciente në Spitalin e Pejës të cilat dyshohen se ishin me Covid-19

Kina shënon numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga prilli

Kina shënon numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga prilli

Dita Botërore e Hepatitit

Dita Botërore e Hepatitit

Rishikimi i buxhetit sot në Komisionin për Legjislacion

Rishikimi i buxhetit sot në Komisionin për Legjislacion

Haradinaj-Stublla raporton para Komisionit për Punë të Jashtme

Haradinaj-Stublla raporton para Komisionit për Punë të Jashtme

Mbi 3200 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Mbi 3200 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Erdogan dhe Putin flasin në telefon për çështjet rajonale

Erdogan dhe Putin flasin në telefon për çështjet rajonale