Kurdisja e ndeshjeve, “kancer” i futbollit

12.01.2020 17:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurdisja e ndeshjeve, “kancer” i futbollit

Kurdisjet e ndeshjeve në Ligat e Kosovës, nga njohës të sportit, po shihen si kancer i futbollit. Për këtë çështje tashmë është ngritur edhe një aktakuzë nga Prokuroria e Mitrovicës.

Katër persona po akuzohen nën dyshimin se kanë kurdisur një ndeshje të Ligës së dytë të Futbollit në Kosovë, ku u shënuan 3 gola.

Gjithçka kishte ndodhur në marsin e vitit të kaluar. Skuadra mysafire Fushë Kosova, ishte duke fituar në pjesën e parë me rezultat 0-1. Rezultati u përmbys nga skuadra nga Mitrovica, Trepça dhe ndeshja kishte përfunduar me rezultat final 2 me 1.

Ky rezultat ngriti dyshimet për kurdisje të ndeshjes dhe menjëherë kishin filluar hetimet. Por, ky është rasti i vetëm që është hetuar nga Prokuroria e Shtetit, e cila konfirmon se s’ka raste tjera.

Në një përgjigje me shkrim nga ky institucion, thuhet se “nuk është u duke zhvilluar ndonjë procedurë hetimore lidhur me këto raste”.

Edhe në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK), thonë se ky është rasti i vetëm që është hetuar nga organet e rendit.

Ejup Osmani, zyrtar për Integritet në FFK, thotë për Radion Evropa e Lirë se këto raste nuk duhet të ndikojnë dhe zbehin punën e mirë, sipas tij, që bëhet në “shtëpinë” e futbollit kosovar.

“I vetmi rast është ai që është proceduar në gjykatë dhe më duket se është ngritur aktakuzë ndaj personave që kanë qenë të përfshirë në atë ndeshje. Kemi edhe disa raste që na kanë lajmëruar disa njerëz, por të jemi të sinqertë nuk kanë dhënë ndonjë material të mjaftueshëm dhe bindës, që të fillohet ndonjë hetim i mëtutjeshëm edhe për ndeshje të tjera”, thotë Osmani.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ibrahimovic nuk luan për të 16-tën herë këtë sezon

Ibrahimovic nuk luan për të 16-tën herë këtë sezon

Atdheu tregon momentin e sikletshëm – Një burrë më tha: Gruaja ime të ka fiksim

Atdheu tregon momentin e sikletshëm – Një burrë më tha: Gruaja ime të ka fiksim

Real Madridi me ndryshime të mëdha kundër Getafes, formacionet

Real Madridi me ndryshime të mëdha kundër Getafes, formacionet

Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Përsëri kurdisje në Superligë, tifozët reagojnë pas ndeshjes Gjilani – Llapi

Përsëri kurdisje në Superligë, tifozët reagojnë pas ndeshjes Gjilani – Llapi

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Chelsea dhe Man City luajnë për një vend në finalen e Kupës FA, formacionet zyrtare

Chelsea dhe Man City luajnë për një vend në finalen e Kupës FA, formacionet zyrtare

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”