Kundërshtohet propozimi që të zvogëlohen fushat dhe portat për futbollin e vajzave

18.06.2019 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kundërshtohet propozimi që të zvogëlohen fushat dhe portat për futbollin e vajzave

Trajnerja e ekipit të vajzave të Chelseat, Emma Hayes, kishte sugjeruar që dimensionet e fushës dhe portës të zvogëlohen për futbollin e vajzave. Këtë propozim e kanë kundërshtuar futbollistet e Kombëtares së SHBA-së, Crystal Dunn dhe Abby Dahlkemper.

Emma Hayes kishte ngjallur një polemikë me kolumnën e saj të fundit në The Times, ku kishte sugjeruar se dimensionet duhet të zvogëlohen për ndeshjet e futbollit të vajzave, transmeton Gazeta Express.

“Është një arsye e qartë pse vajzat luajnë me dimensionet e fushave dhe të portave që i shohim tani. Ato na u janë dhënë. Dhe ndoshta askush nuk është ndalur kurrë për ta vënë në dyshim nëse një gjë e tillë ka kuptim”, shkroi Hayes.

“Por, nëse i shikoni sportet tjera, dikush vendosi një ditë se do të ishte e çuditshme që vajzat – me gjatësi mesatare 160 centimetra në krahasim me gjatësinë mesatare të djemve, 175 centimetra – të vrapojnë mbi të njëjtat pengesa në Lojërat Olimpike. Pengesat e vajzave u bënë 22.8 centimetra më të shkurta”.

Mbrojtësja e SHBA-së, Dunn, e cila kishte luajtur nën urdhrat e Hayes më herët në Chelsea, nuk u pajtua me mendimin e ish-trajneres së saj, duke e theksuar superparaqitjen e portieres së Kilit, Christiane Endler, në ndeshjen kundër SHBA-së të dielën.

“E njoh Emma Hayesin shumë mirë, kam luajtur nën urdhrat e saj në Chelsea. Ky është mendimi i saj dhe unë personalisht nuk pajtohem me të. Ju e keni parë portieren e Kilit duke bërë gjëra të mrekullueshme kundër nesh – Dreqi e marrtë!”, tha ajo duke qeshur.

“Ajo luajti mrekullueshëm dhe që dikush të mendojë se portat tona apo fushat tona duhet të jenë më të vogla… unë personalisht nuk pajtohem. Portat janë saktësisht me ato dimensione që duhet t’i kenë dhe fushat janë saktësisht me ato dimensione që duhet t’i kenë”.

Të njëjtin mendim e ka edhe bashkëkombësja e Dunn, Dahlkemper.

“Mendoj se ato janë saktësisht ashtu si duhet të jenë. Personalisht unë pajtohem me gjithçka që tha Crystal. Ju i shihni lojtaret si portieria e Kilit dhe ky është niveli që duhet ta ketë futbolli i vajzave”. /Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve