Kriptomonedha e Facebook më pranë realitetit

03.05.2019 09:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kriptomonedha e Facebook më pranë realitetit

Facebookcoin, apo quajeni si të doni, po i afrohet realitetit. Pas raportimeve të kaluara, Wall Street Journal ditën e sotme tha se rrjeti social Facebook ka hyrë në bisedime me disa grupe financiare rreth iniciativës super sekrete të kriptomonedhës e cila ka emrin e koduar “Projekti Libra.”

Sipas WSJ, Facebook e sheh projektin si një mënyrë për tu përfshirë edhe më tepër në jetët e përdoruesve të saj. Kjo monedhë do të përdoret në rrjetin social dhe në internet po me aq lehtësi sa përdoruesit shfrytëzojnë kredencialet e tyre të Facebook për tu kyçur nëpër uebsajte dhe shërbime.

Facebook gjithashtu ka planifikuar të integrojë monedhën edhe tek biznes i reklamave. Një ide është që kur përdoruesit klikojnë një reklamë për të blerë një produkt mund të paguajnë me kriptomonedhën e Facebook e cila shkon për distributorin. Ky i fundit në këmbim do të marrë më shumë reklama nga Facebook.

Sipas WSJ Facebook është takuar me Visa, MasterCard dhe firma të tjera financiare për të siguruar një investim prej 1 miliardë dollarësh i cili do të shërbejë për të mbrojtur vlerën e monedhës dhe nga luhatja e kriptomonedhave të tjera.

Ishte Bloomberg që raportoi i pari në Dhjetor se Facebook ishte duke zhvilluar një kriptomonedhë për WhatsApp. Në Janar ekzekutivi Zuckerberg tha se ishte i interesuar të hynte më në thellësi të këtij projekti. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë