Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

05.06.2020 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Instituti Ndërkombëtar Republikan është një organizatë jofitimprurëse që promovon dhe avancon demokracinë në mbarë botën.

Ky Institut ka realizuar një studim së fundmi – më saktësisht nga data 2 shkurt deri më 6 mars, ku shpjegon në detaje se në çfarë drejtimi janë të orientuara vendet e Ballkanit Evropian, transmeton Telegrafi.

Në studim janë intervistuar qytetarë nga Kosova, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina, ku ndër pyetjet e shumta ishte edhe marrëdhënia dhe integrimi në organizatat euroatlantike – NATO.

Bazuar në ngjyrat e shënjuara tregohen përqindjet e atyre që janë shprehur pro anëtarësimit të plotë, ata që kërkonin më shumë komunikim por jo edhe bashkëpunim, që nuk dinë apo kanë refuzuar të tregojnë, që janë për bashkëpunim të ngushtë por jo anëtarësim si dhe kundër çfarëdo bashkëpunimi.

E kësaj liste pro anëtarësimit dhe bashkëpunimit të plotë prinë Kosova, ku 88 % e qytetarëve të intervistuar janë shprehur pro anëtarësimit të plotë, e pasuar nga Maqedonia me 59%, Bosnje e Hercegovina me 48%, Mali i Zi me 33%, duke lënë të fundit Serbinë që vetëm 5% ishin pro anëtarësimit të plotë, ku dukshëm dominonte përqindja e atyre që ishin kundër çfarëdo bashkëpunimi me NATO-n.

Ndërkaq të pyetur se cilin vend e konsiderojnë si partnerin më të rëndësishëm për vendin e tyre, edhe në këtë aspekt Kosova ka prirë me 94%, duke i parë SHBA-të si partner të pakontestueshëm, të pasuar me Gjermaninë 92% si dhe Turqinë me 66%. Kosovarët ishin kategorikisht kundër partneritetit me Kinën dhe Rusinë. Më poshtë mund ta lexoni raportin e plotë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve