Kosova pritet t’ia mësyjë sërish Interpolit, ekspertët thonë se do të dështojë sërish

10.10.2019 20:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova pritet t’ia mësyjë sërish Interpolit, ekspertët thonë se do të dështojë sërish

Edhe një javë ka mbetur deri në kohën kur Kosova për herë të katër do të tentojë që t’i marrë votat e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në organizatën ndërkombëtare policore Interpol.

Ndonëse Ministria e Punëve të Jashtme kishte thënë se po punon intensivisht me shtetet anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate që do të mblidhet në Kili, njohësit e çështjes e thonë të kundërtën, raporton KTV.

Eksperti i sigurisë, Avni Islami, thotë se gjasat që Kosova të dështojë edhe kësaj radhe janë të mëdha dhe nuk është dashur të aplikojë fare.

Arsye për këtë, sipas tij, janë moslobimi i MPJ-së dhe ofensiva e Serbisë dhe Rusisë te shtetet anëtare, kundër anëtarësimit të policisë së Kosovës në këtë organizatë.

Ndërsa eksperti tjetër, Nuredin Ibishi, vlerëson se Kosova është fokusuar më shumë në çështje të brendshme derisa e ka lënë pas dore një hap mjaft të rëndësishëm siç është pranimi në Interpol.

Kësisoj ai shton se vendi ynë do të vazhdojë të jetë një pikë e zezë, pasi nuk do të mund ta luftojë krimin transnacional dhe terrorizimin.

Ibishi gjithashtu thotë se edhe lobimi i Serbisë ka nisur moti dhe tashmë ministri i Jashtëm serb vetëm se ka udhëtuar në Kili ku edhe do të mbahet mbledhja e kësaj organizate.

Për t’u pranuar në Interpol, Kosovës i duhen votat e 120 delegatëve të kësaj organizate, nga 194 sa janë gjithsej.

Kohavisioni ka provuar të marrë edhe një qëndrim nga zëvendësministrja e MPJ-së, Rejhan Vuniqi, e cila është caktuar të merret me këtë çështje, por ajo nuk u është përgjigjur thirrjeve të televizionit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet