Kosova merr mbështetjen e Austrisë për arsimin në Kosovë

12.10.2017 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova merr mbështetjen e Austrisë për arsimin në Kosovë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka pritur sot ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, me të cilin bisedoi për zhvillimet në arsim, planet për të përmirësuar gjendjen në të gjitha nivelet, si dhe nevojën për mbështetjen e partnerëve në realizimin e synimeve për ngritje të cilësisë, shkruan infosot.

Ministri Bytyqi falënderoi shtetin austriak për ndihmën që i ka dhënë Kosovës, duke e ndihmuar arsimin, në kohën kur vendi ynë, e sidomos fusha e arsimit po kalonte kohë të vështira.

“E vlerësoj lartë angazhimin e Austrisë në stabilizimin e gjendjes në arsim dhe jemi të hapur për bashkëpunim të mëtutjeshëm”, tha ministri Bytyqi, pasi që theksoi faktin se Austria ka qenë një nga partnerët më të rëndësishëm në arsim, duke e ndihmuar ngritjen dhe përparimin në këtë sektor , sidomos në fushën e arsimit të lartë, përmes projekteve të mëdha.

Ndërsa, pasi që foli për synimet e Ministrisë për ngritjen e cilësisë në arsim, ministri Bytyqi kërkoi përkrahjen e mëtutjeshme të shtetit austriak.

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler ka uruar ministrin për detyrën e re, ndërsa ka theksuar se sektori i arsimit është thelbësor për Kosovën dhe në këtë aspekt, MAShT ka përgjegjësinë që të ofrojë arsimim cilësor.

Në këtë drejtim, ambasadori Pfandler, përmendi fokusimin e Austrisë në mbështetje të arsimit të lartë dhe theksoi se shteti i tij do të vazhdojë të mbështes edhe më tej arsimin në Kosovë dhe shtoi se arsimi është shtylla e bashkëpunimit në mes dy vendeve tona .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut