Koreja e ndali koronavirusin/ Masat ekstreme u respektuan nga të gjithë njerëzit

11.03.2020 03:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koreja e ndali koronavirusin/ Masat ekstreme u respektuan nga të gjithë njerëzit

Koreja e Jugut ka shënuar një rënie të numrit të rasteve të infektimeve, të cilat të premten ishin 518, ndërsa të hënën 165. Masat e rrepta parandaluese duket kanë nisur të japin efekt.

Janë shmangur radhët nëpër supermarkete, dyndja në mjetet e transportit publik e njerëzit respektojnë distancën e sigurisë dhe masat e tjera vetjake. Përpos kësaj, autoritetet vendosën të angazhonin ushtrinë për të garantuar zbatimin e masave qeveritare.

Por duket se ndihmesë të madhe në frenimin e valës së koronavirusit ka pasur dhe një aplikacion që informon përdoruesit mbi përhapjen e infeksionit, duke i treguar distancat që duhen mbajtur nga zonat e kuqe, dhe ç’është më e rëndësishmja, duke i orientuar përdoruesit se cilat janë zonat e rrezikut që duhen shmangur.

Janë ngritur ndërkohë edhe stacione të shumta testimi për përdoruesit e makinave e po dezinfektohen vendet publike. Kjo në një kohë kur dhe masat drakoniane të marra nga autoritetet kineze, kanë bërë që epidemia më në fund atje të nisë e të fashitet. Kina shënoi numri më të ulët të infektimeve – vetëm 19- të gjitha në Wuhan.

Ky qytet dhe krahina e tij, Hubei, kanë qenë në izolim të përgjithshëm, për të parandaluar përhapjen e sëmundjes. Ndërsa numri i infeksioneve të reja po zvogëlohet me shpejtësi, ka shenja që jeta në Kinë ngadalë po i kthehet normalitetit./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE

Përfundon seanca e parë e Tribunalit Special ndaj ish-komandantit të UÇK-së

Përfundon seanca e parë e Tribunalit Special ndaj ish-komandantit të UÇK-së

Hapja e kufijve pa kushte, pritet vendimi i qeverisë maqedonase

Hapja e kufijve pa kushte, pritet vendimi i qeverisë maqedonase

3 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit

3 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Zemaj: Sot 48 raste me COVID-19

Zemaj: Sot 48 raste me COVID-19

I mbijetuari i masakrës së Dubravës ftohet nga Gjykata Speciale

I mbijetuari i masakrës së Dubravës ftohet nga Gjykata Speciale

Avokati i ri i Popullit: Do të mbroj dhe avancoj të drejtat dhe liritë e njeriut në Kosovë

Avokati i ri i Popullit: Do të mbroj dhe avancoj të drejtat dhe liritë e njeriut në Kosovë

Shumica parlamentare e ‘Qeverisë Hoti’ sërish dështon të votojë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Shumica parlamentare e ‘Qeverisë Hoti’ sërish dështon të votojë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Kosnett për Konventën e Stambollit: Do t’i avancojë të drejtat e grave

Kosnett për Konventën e Stambollit: Do t’i avancojë të drejtat e grave