Korça: Në Gjilan, kemi realizuar qindra projekte infrastrukturore brenda pesë muajve

03.06.2019 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Korça: Në Gjilan, kemi realizuar qindra projekte infrastrukturore brenda pesë muajve

“Gjatë kësaj periudhe, janë realizuar dhe janë në realizim e sipër qind​ra projekte infrasktrukturore. Aktualisht, jemi në vlugun më të madh të punimeve marrë parasysh kontratat që janë nënshkruar me Ministrinë e Infrastrukturës e projektet kapitale siç është impianti për ujërat e zeza dhe projektet tjera. Pra, bëhet fjalë për shifra multimilionëshe investime në infratrukturë për sivjet”.

Kështu ka deklaruar sot në një konferencë për media drejtori i Shërbimeve Publike, Naser Korça, teksa prezantoi punën 5-mujore dhe planifikimin për 3-mujorin e ardhshëm të punës.

Sa i përket kërkesave të qytetarëve, Korça bëri të dikur se për këtë periudhë kanë pasur 540, ku 469 janë miratuar, derisa 71 janë në proces.

Ai ka informuar se është në proces të përfundimit sheshi mbi lumin Mirusha – jugu, i cili më 15 qershor do të inaugurohet, ndërkaq theksoi se do të vazhdohet me mbulimin e lumit në pjesën nën rrugën qarkore – jug.

“Drejtoria e Shërbime Publike me “projektin e rregullimit dhe hapjes së rrugëve të rendit të tretë, pastrimin e deponive të egra dhe lumenjve”, ka intervenuar në Karadak, Malësinë e Zhegocit, Pogragjë, Arbëri, pastrimin e lumit në Livoçin e Ulët, pastrim të deponive etj. Gjatë kësaj periudhe, kemi realizuar dhe po realizohen projekte infrastrukturore gjithandej territorit të komunës, në qytet dhe fshatra. Bëhet fjalë për ndërtim të rrugëve, kanalizimit, ujësjellësit dhe ndriçimit publik”, ka thënë Korça./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut

Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut

Presidenti: Kosova e Serbia do të lëvizin në marrëveshje të reja

Presidenti: Kosova e Serbia do të lëvizin në marrëveshje të reja

Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

Haradinaj e kërcënon Kurtin, nëse e heq taksën

Haradinaj e kërcënon Kurtin, nëse e heq taksën

Kurti emëron këshilltar ekspertin amerikan që e hartoi raportin për dëbimin e gylenistëve

Kurti emëron këshilltar ekspertin amerikan që e hartoi raportin për dëbimin e gylenistëve

Haxhiu takohet me Apostolovën: Fuqizohet plan-veprimi për reformën në drejtësi

Haxhiu takohet me Apostolovën: Fuqizohet plan-veprimi për reformën në drejtësi

Gjykata vendos për edukatoren që rrahu fëmijën

Gjykata vendos për edukatoren që rrahu fëmijën

AGK dënon gjuhën linçuese të anëtarëve të Vetëvendosjes ndaj Adriatik Kelmendit

AGK dënon gjuhën linçuese të anëtarëve të Vetëvendosjes ndaj Adriatik Kelmendit

Policia e Kosovës arreston dy persona, morën ryshfet nga një biznes

Policia e Kosovës arreston dy persona, morën ryshfet nga një biznes

Reciprociteti do të vendoset, thotë Haziri

Reciprociteti do të vendoset, thotë Haziri

Ndodh edhe kjo! Kryetati i Drenasit nga PDK e uron zv/ministrin e Arsimit  të Vetëvendosjes

Ndodh edhe kjo! Kryetati i Drenasit nga PDK e uron zv/ministrin e Arsimit të Vetëvendosjes

Thaçi takon sonte ambasadorin Grenell, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Thaçi takon sonte ambasadorin Grenell, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

BE-ja pa qëndrim ndaj propozimit të Kurtit për reciprocitet

BE-ja pa qëndrim ndaj propozimit të Kurtit për reciprocitet

Kurti: Jemi të përkushtuar për zhvillimin e arsimit, që është parakusht për zhvillimin e vendit

Kurti: Jemi të përkushtuar për zhvillimin e arsimit, që është parakusht për zhvillimin e vendit

Spasovski,  i ashpër me ministrat që s’e respektojnë Marrëveshjen për emrin

Spasovski, i ashpër me ministrat që s’e respektojnë Marrëveshjen për emrin

Banka Botërore vazhdon mbështetjen e bujqësisë në Kosovë

Banka Botërore vazhdon mbështetjen e bujqësisë në Kosovë