Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

22.12.2018 10:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Për më shumë se një vit e gjysmë Komuna e Prishtinës ka shfajësuar veten nga mosrealizimi i projektit të ndërtimit të kolektorit për largimin e ujit atmosferik dhe të kanalizimit fekal në lagjen “Kalabria”. Fajësonte problemet pronësore për ngecjen e projektit prej gati 1.7 milion eurosh. Transparenca gjatë realizmit të këtij projekti ka munguar. Komuna e Prishtinës nuk ka pranuar të japë përgjigje se pse ka nisur ndërtimin e kolektorit pa e zgjidhur çështjen e shpronësimit. Kanë pohuar se tash problemet janë zgjidhur dhe janë shfaqur të rejat. Kanë fajësuar kompanitë për shkeljen e kontratës. Nuk kanë treguar se cilat janë shkeljet e supozuara.

Liridona Hyseni/Prishtinë

Më shumë se 300 shtëpi me mijëra banorë përballen çdo ditë me erën e pakëndshme, e cila kundërmon nga ujërat e zeza dhe pasiguria që u shkaktohet nga rrjedha e lumit Mat në lagjen “Kalabria”. Kur temperaturat janë të larta banorët nuk mund të kalojnë rrugës afër lumit, për shkak të kundërmimit të ujërave të zeza. Ndërkaq kur fillojnë shirat lumi Mat, që shërben si mbledhës i ujërave të zeza, shkakton probleme në rrugë, shkruan “Insajderi”.  Mbi këtë lumë prej më shumë se 30 vjetësh është ndërtuar një urë e vogël. Tash ajo është gati krejt e pakalueshme. Ujërat e zeza të kanalizimeve kalojnë mbi të. Banorët nuk mund të kalojnë me veturë e as në këmbë mbi këtë urë.  Banorët e lagjes “Kalabria” kanë kërkuar që Komuna të shpallë gjendje të jashtëzakonshme edhe në këtë pjesë gjatë muajit tetor kur shumë lagje të Prishtinës ishin paralizuar për shkak të shirave. Autoritetet komunale shpërfillën kërkesën e tyre. 

Sadik Mehmeti, banor në këtë lagje, tha se veturat detyrohen të kthehen prapa për shkak se ura është e pakalueshme. “Ne këtu jemi lagje e madhe, askush më nuk ka ardhë me u interesu. Leje që nuk po mundemi me kalu me vetura por edhe era, nuk po mundemi me qëndru brenda prej saj”, ka thënë Mehmeti. 

Banori tjetër i kësaj lagjeje Feti Buzoku tregon për vështirësitë që kanë banorët nga mosndërtimi i kolektorit.  “Jeta është e vështirë, pasi këtu duhet të kalojnë gratë me fëmijë, rruga po bëhet vështirë e kalueshme, nxënësit duhet të shkojnë në shkollë nëpër këtë rrugë këtu”, tha ai./zeri.info

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

A po rrezikohet marrëveshja për Maqedoninë e Veriut?

A po rrezikohet marrëveshja për Maqedoninë e Veriut?

BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

OKB-Shqipërisë: Njeriu vendos vetë për identitetin e tij

OKB-Shqipërisë: Njeriu vendos vetë për identitetin e tij

LDK-ja e LVV-ja ‘block’ Veselit

LDK-ja e LVV-ja ‘block’ Veselit

Miratohet në parim buxheti i Kosovës për vitin 2019

Miratohet në parim buxheti i Kosovës për vitin 2019

Lluka: Edhe këtë dimër furnizimi me rrymë do të jetë jostabil

Lluka: Edhe këtë dimër furnizimi me rrymë do të jetë jostabil

Tayna tregon profesionin e ardhshëm.’ Këndimi nuk zgjat gjithë jetën’

Tayna tregon profesionin e ardhshëm.’ Këndimi nuk zgjat gjithë jetën’

Moti sot

Moti sot

Unitetin politik për dialogun nuk do ta bëjë tryeza e Veselit

Unitetin politik për dialogun nuk do ta bëjë tryeza e Veselit

Mediat serbe: Haradinaj dëshiron kapitullimin e Serbisë – përveç njohjes, kërkon edhe 22 miliardë euro dëmshpërblim

Mediat serbe: Haradinaj dëshiron kapitullimin e Serbisë – përveç njohjes, kërkon edhe 22 miliardë euro dëmshpërblim

Paga e kirurgëve sa e shoferëve të ministrave

Paga e kirurgëve sa e shoferëve të ministrave

Thaçi paralajmërohet nga opozita me denoncim në Kushtetuese

Thaçi paralajmërohet nga opozita me denoncim në Kushtetuese

Pavarësisht mospërkrahjes, Bahtiri bindshëm thotë se bashkimi i Mitrovicës do të realizohet

Pavarësisht mospërkrahjes, Bahtiri bindshëm thotë se bashkimi i Mitrovicës do të realizohet

“SHBA ka nisur armatimin për Ushtrinë e Kosovës”

“SHBA ka nisur armatimin për Ushtrinë e Kosovës”