Ju po shqetësoheni për Alepon, por ju jeni duke jetuar të udhëhequr nga Presidenti Hashim Thaçi.

14.12.2016 00:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ju po shqetësoheni për Alepon, por ju jeni duke jetuar të udhëhequr nga Presidenti Hashim Thaçi.

Nga Vedat Xhymshiti

Ju po shqetësoheni për Alepon, por ju jeni duke jetuar të udhëhequr nga Presidenti Hashim Thaçi.

» njeriu i cili gjatë kohës sa ai ishte Kryeministër, në qershor të vitit 2012, u vodhën 25/kg ari në dhomën e dëshmive të Policisë në Pejë dhe fajtorët nuk u gjetën kurrë;

» Ju po jetoni me njeriun i cili partizoi dhe rrënoi skajshëm kualitetin e edukimit dhe arsimimit universitar; Me universitetin publik të zhytur thellë në plagjiaturë akademike dhe me mbi 30 universitete private që kishin prodhuar gjenerata të tëra prej diplomave, ku shumica e profesorëve, ishin bashkëpartiak të Hashim Thaçit;

» Me njeriun i cili shkaktoi që të gjitha raportet e progresit të BE-së të vinin me nota negative, veçanërisht duke u përqëndruar në thirrjet e vazhdueshme për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar; Të gjitha raportet ndërkombëtare e kishin renditur Kosovën si vend gjysmë-autoritar dhe me korrupsion jashtëzakonisht të lartë;

» Me njeriun i cili përveq që ishte akuzuar nga Këshilli Evropian për dyshimet e përfshirjes së tij në tregtinë e organeve, gjatë kohës sa ai ishte kryeministër, shëndetësia publike jo që ishte shkatërruar, por në klinikat private u gjetën dëshmi të cilat pohuan se tradita e dyshimeve për tregti me organe nuk kishte përfunduar në vitet e hershme, ajo kishte vazhduar me klinikën ‘Medicus’ në Prishtinë;

» Me njeriun i cili nga një skandal në tjetrin Kosovën e bëri top-temë të mediave botërore pas akuzave të Këshillit të Evropës, sipas të cilave Thaçi kishte udhëhequr një grup kriminal, të cilët kishin trafikuar organet e serbëve në atë që njihet si ‘Shtëpia e Verdhë’;

» Me njeriun i cili gjatë detyrës së tij si shef i kabinetit qeveritar, Këshilli Qëndror Zgjedhor ishte detyruar të tërhiqej nga kërkesa e tyre për të instaluar kamerat e vëzhgimit në vendvotime, diçka që pasoi me manipulim masiv të procesit zgjedhor;

» Me njeriun që Kosova, i pagoi € 6 milion euro një kompanie izraelite për ta promovuar vendin e ri, me një material publicitar që doli të ishte plagjiat;

» Me njeriun që gjatë karrierës së tij kryeministrore shkatërroi ekonominë e vendit, duke e aplikuar privatizimin neoliberal siç ishte bërë në vendet Afrikane dhe ato të Amerikës Latine, duke rezultuar që fabrikat dhe ndërmarjet të shiteshin por investimet të mos vinin kurrë. Distribucioni i KEK-ut ishte shitur për vetëm € 26 million euro;

» Me njeriun që kishte nënshkruar një marrëveshje pa çmim për autostradën e kombit, që rezultoi të ishte autostrada më e shtrenjtë në Evropë, duke i siguruar ambasadorit amerikan Christopher Dell një emërim si drejtor i përgjithshëm ekzekutiv i ‘Bechtel & Enka’ për kontinentin Afrikan.

» Me njeriun që e kishte dhënë me concession Aeroportin e Prishtinës për 20 vjet, për vetëm € 100 milion euro, deri tek fakti ku Dino Asanaj, i cili kishte udhëhequr procesin e privatizimit, ishte raportuar të ishte vetëvrarë, pasi ai siç thuhej e kishte goditur trupin e tij 12 herë me thikë.

Të zezat nuk kanë fund këtu, ato vazhdojnë [tash e 17 vjet] – me fillimin e valës së parë të imigrimit që solli tragjedinë në Lumin Tisa – ku mbi 18 familjarë nga Kosova ishin fundosur dhe mbytur në Lumin Hungarez gjatë një përpjekje të pashpresë për t’u larguar nga Kosova e cila tanimë i shërben vetëm klanit të Presidentit Thaçi.

» Ju po shqetësoheni për Alepon, por ju jeni të zënë ngusht rëndë-më-rëndë se Alepo – kur e shohim nga këndvështrimi veprues.
Ju, shqiptarë, serbë, turq, boshnjakë, ashkalinjë, romë etj, etj; ju jeni njerëz të shtypur nga thundrra e një presidenti i cili detryoi ikjen masive të mbi 5% e qytetarëve të vendit vetëm gjatë dhjetorit 2014 dhe shkurtit 2015.

» Ju o njerëz të mirë, po e duroni Presidentin Hashim Thaçi – si pasojë e të cilit Kosova mbeti pa pjesën e saj të bregut verior të Mitrovicës dhe pa ushtri. Presidentin i cili bëri që tash e 17 vjet mbi 50% të qytetarëve të jetojnë të papunë dhe thuajse gjysma e tyre të jetojnë në varfëri me mbi 30% prej tyre nën vijën e lejueshme të varfërisë siç precizojnë raportet e Bankës Botërore.

» Ju o njerëz të mirë që i jeni përgjigjur thirrjeve të lëvizjes së bërë parti “Lëvizja VETËVENDOSJE!“; shoqërisë civile bashkë me ambasadën amerikane sahere që ju kanë thënë të shkoni në shtëpi kur keni qenë duke demonstruar pushtetin e padrejtë të Presidentit Hashim Thaçi të cilit vetëm brenda vitit 2011 i ishin refuzuar mbi 25 kërkesa për t’u takuar me krerët e vendeve të ndryshme Perëndimore.

» Ju o njerëz të pashpresë jeni duke u ankuar për Alepon tash e katër vjet, por ju tash e 17 vjet jeni duke jetuar me politikanë marioneta të miqve tanë amerikanë, ku për pasojë Kosova bisedoi me Serbinë pa kushte, pa dënimin e krimeve të luftës, pa kthyer të pagjeturit, pa marrë dëmshpërblimet e luftës, pa marrë fondin pensional dhe artefaktet arkeologjike.

» Ju o njerëz që keni lejuar në pushtet Hashim Thaçin i cili kur u bë ministër i jashtëm, Kosova mbeti e izoluar pa liberalizim të vizave, deri tek dështimi i anëtarësimit të saj në UNESKO, deri tek humbja e mbi 8000 hektarëve tokë të bujqve shqiptarë, pasi ai nënshkroi një marrëveshje të demarkacionit kufitar me Malin e Zi, për të cilën veprimtari politike ai mbështetet nga SHBA dhe disa vende evropiane.

» Ju o njerëz që keni lejuar ngritjen në pushtet të njeriut në shtëpinë e të cilit dokumentueshëm dyshohet se kishte nisur tradita e vrasjes së gazetarëve shqiptarë — ku siç thuhet në disa reporte ndërkombëtare gazetari Ali Uka ishte gjetur i vdekur në banesën e tij në Tiranë.

» Për Alepon me të drejtë po ankoheni ju o njerëz, të cilët po e lejoni të vazhdoj pushtetin e tij Presidentin Hashim Thaçi, nën udhëheqjen e të cilit nisi edhe tradita e vrasjes së aktivistëve politikë jo vetëm në kohën e pasluftës në Kosovë, por edhe pas shpalljes së Pavarësisë së vendit – aktivisti politik Astrit Dehari u gjet i vdekur në rethana të dyshuara.

Pa më shkruani ju lutem, a keni vërtetë besim në vete se keni të drejtë morale të flisni për Alepon e gjetiu kur këmbët tuaja i keni në zjarr?

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës

A jemi veç shtet, apo edhe sovran e demokratik..?!

A jemi veç shtet, apo edhe sovran e demokratik..?!

Prona private në Kosovë, me vlera të kufizuara

Prona private në Kosovë, me vlera të kufizuara

Reforma zgjedhore nuk duhet të ketë fatin e Reformës në Drejtësi

Reforma zgjedhore nuk duhet të ketë fatin e Reformës në Drejtësi