Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

19.03.2019 11:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

Presidenti i Partisë Popullore Vuk Jeremiq ka deklaruar se Perëndimi nuk do “t’ia shoh shpinën Vuçiqit” derisa ai nuk e kryen atë çfarë ka premtuar – marrëveshjen me Kosovën sipas të cilës Kosova “e vetëshpallur” do të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara, ndërsa Serbia përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme do të heqë dorë nga Kosova.

Jeremiq gjithashtu ka deklaruar për RT e Vojvodinës se “të gjitha kërkesat e opozitë të cilët protestojnë nëpër gjithë Serbinë janë me emërues të përbashkët – dorëheqja e presidentit të shtetit Aleksandar Vuçiq.

Sipas Jeremiq, kjo duhet të arrihet me marrëveshje për zgjedhje fer dhe demokratike dhe ka paralajmëruar se nëse kjo kërkesë nuk plotësohet deri më 13 prill, atëherë është i mundur radikalizmi i protestave në kuptimin e mosbindjes qytetare me ç‘rast ndërpritet mësimi nëpër universitete dhe bllokohen trafiku dhe institucionet”

Ndryshe, muajve të fundit opozita e Serbisë ka mbajtur protesta të shpeshta e masive kundër pushtetit të Vuciqit.

Javën e kaluar protestuesit hynë në Televizionin Publik gjatë demonstratave për lirinë e mediave. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

“Kofer diplomacia” e Serbisë

“Kofer diplomacia” e Serbisë

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia

Dhëndri i Presidentit dhe nipi i Zonjës së Parë, punësohen në pozita të rëndësishme në BQK

Dhëndri i Presidentit dhe nipi i Zonjës së Parë, punësohen në pozita të rëndësishme në BQK

O’Connell i shqetësuar me punësimet politike, Veseli e Haradinaj e pranojnë se ato janë në nivel të lartë

O’Connell i shqetësuar me punësimet politike, Veseli e Haradinaj e pranojnë se ato janë në nivel të lartë

Analistët në Beograd kundër diskutimit për territore, thonë se do të pësonin më së shumti serbët

Analistët në Beograd kundër diskutimit për territore, thonë se do të pësonin më së shumti serbët

Ramadani: Vuçiq, Daçiq dhe Gjuriq po i mohojnë krimet e kryera në Kosovë

Ramadani: Vuçiq, Daçiq dhe Gjuriq po i mohojnë krimet e kryera në Kosovë

Matoshi: Gjuriq është fashist klasik, s’ka dialog me të

Matoshi: Gjuriq është fashist klasik, s’ka dialog me të

Partitë nisin bisedimet për fatin e Prokurorisë Speciale

Partitë nisin bisedimet për fatin e Prokurorisë Speciale

Prizreni do të bëhet me “ONE STOP SHOP”

Prizreni do të bëhet me “ONE STOP SHOP”

I liruari nga akuzat në rastin “Drenica” kërkon mbi 90 mijë euro kompensim nga KGJK’ja

I liruari nga akuzat në rastin “Drenica” kërkon mbi 90 mijë euro kompensim nga KGJK’ja

Rreshteri që vrau të riun në Suharekë, i akuzuar edhe për keqpërdorim seksual me të mitur

Rreshteri që vrau të riun në Suharekë, i akuzuar edhe për keqpërdorim seksual me të mitur

Hoxha: Fondet e BE-së janë thelbësore për rrugën tonë integruese

Hoxha: Fondet e BE-së janë thelbësore për rrugën tonë integruese

Arrestohen katër persona të dyshuar për veprën penale ‘vjedhje e rëndë’

Arrestohen katër persona të dyshuar për veprën penale ‘vjedhje e rëndë’

Gani Geci thotë se po rrezikohet nga disa persona me vetura me targa të Shqipërisë

Gani Geci thotë se po rrezikohet nga disa persona me vetura me targa të Shqipërisë

Matoshi mbështet iniciativat për riciklim të mbeturinave

Matoshi mbështet iniciativat për riciklim të mbeturinave