Java kritike kundër koronavirusit nuk e frenon krizën politike

23.03.2020 10:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Java kritike kundër koronavirusit nuk e frenon krizën politike

undër pandemisë së koronavirusit. Por, sipas paralajmërimeve, as ky fakt nuk pritet ta ndalë krizën politike drejt së cilës mund të rrëshqasë Kosova gjatë kësaj jave. Ditën kur në vend u shënua edhe viktima e parë nga koronavirusi, partnerët e koalicionit kanë vazhduar përplasjet, në pritje të votimit të mocionit të votëbesimit ndaj Qeverisë Kurti, për të cilin kanë nisur të rrjedhin afatet ligjore.

Dita e mërkurë është afati i fundit kur do të duhej të vihej në votim para deputetëve mocioni i iniciuar nga LDK-ja javën e kaluar. Mbështetur në deklaratat e kryetarit të LDK-së dhe zyrtarëve të tjerë të kësaj partie nuk ka sinjale se do të tërhiqet mocioni për të pritur të kalojë pandemia, me gjithë thirrjet e shumta brenda dhe jashtë vendit, shkruan sot Koha Ditore.

Por, paraprakisht, Kuvendi do t’i drejtohet me një shkresë Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike për të kërkuar rekomandim nëse ekzistojnë kushtet për mbajtjen e seancës. Këtë e ka konfirmuar për “Kohën Ditore” nënkryetarja e parë e Kuvendit, Arbërie Nagavci. Sipas saj, mbajtja e seancës do të ishte mungesë e plotë e përgjegjësisë.

“Mocioni ka ardhur të premten pasdite dhe është protokolluar të shtunën. Faktikisht në rrethanat e zakonshme, ai duhet të dalë në seancë deri të mërkurën. Por, jemi në rrethana kur të gjithë duhet të jemi të përgjegjshëm për situatën, pasi shëndeti publik është në radhë të parë”, ka theksuar Nagavci.

“Të hënën administrata e Kuvendit do ta dërgojë një shkresë në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, për të kërkuar edhe mendimin e tyre për mbajtjen e seancës. Siç dihet, në seanca marrin pjesë rreth 200 persona, ku përveç deputetëve janë punëtorët e administratës dhe të tjerët që i ndjekin seancat. Kur kësaj ia shtojmë faktin se tashmë dy deputetë janë rekomanduar për vetizolim, as për së afërmi nuk janë kushtet për mbajtjen e seancës. Ka pasur dilema që edhe punëtorët e kuvendit duhet të vetizolohen, për shkak të kontaktit me personat që potencialisht mund të jenë infektuar”. Duke komentuar mundësinë e rrëzimit të Qeverisë, Nagavci ka theksuar se betejat politike duhet të lihen për më vonë, pasi të kalojë kriza me pandeminë.

Sipas pikës 3 të nenit 100 të Kushtetutës, mocioni i mosbesimit vihet në rend dite në Kuvend, jo më vonë se pesë ditë, e as më herët se dy ditë nga data e parashtrimit të tij.

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

#QEVERI#KOSOVË#KRIZE POLITIKE#KORONAVIRUSI

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë