Jahti më i madh në botë, do të jetë 229 metra i gjatë – do të kushtojë 600 milionë funte (Foto)

05.02.2019 01:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jahti më i madh në botë, do të jetë 229 metra i gjatë – do të kushtojë 600 milionë funte (Foto)

Jahti më i madh në botë privat që ndonjëherë është prodhuar, prite të jetë 229 metra i gjatë, që i bie afërsisht sa dy fusha të futbollit apo 24 autobusë të parkuar njëri pas tjetrit.

Kjo do të thotë se ” Valkyrie Project” që do të kushtojë 600 milionë funte do të thyej rekordin që aktualisht mban super-jahti “Azam”, që është në pronësi të presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Khalifa bin Zayed Al Nahyan, që krenohet me gjatësinë prej 180 metrave, transmeton Telegrafi.

Ky jaht mund të akomodojë 52 mysafirë dhe 92 anëtarë të ekuipazhit, kurse një pjesë e madhe do të jetë në dispozicion vetëm për pronarin. Jahti do të mund të lëvizë me shpejtësinë maksimale prej 25 nyje dhe brenda do të ketë teatër, restorante, kazino dhe galeri të artit.

Projekti është vepër e dizajnerit jug-koreanChulhun Park, 36-vjeç, i cili në kuadër të studios për tetë muaj ka punuar me dizajnerët e jahteve “Palmer Johnson”. Trupi i jahtit do të ndërtohet nga alumini dhe pllakat vullkanike, kurse Park ka pranuar se ka vërejtur se shumica e jahteve kanë ngjyrë të bardhë, dhe për këtë arsye ka vendosur të bëjë diçka tjetër.

“Jam munduar t’ia ndryshojë pamjen e jashtme të strukturës dhe të dizajnoj diçka krejt ndryshe”, ka shtuar dizajneri Park. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve