Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

21.09.2019 21:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

Nga Shkelzen Sopjani

Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që më/na kanë zgjedhur mua/ne e jo atë tjetrin ose ata, se po ju dashkemi për me i kry edhe disa punë’.

Kjo retorikë nuk nënkupton asgjë tjetër përveç farsë elektorale në mungesë të ofrimit të alternativave serioze për avancimin e vendit dhe adresimit të problemeve të shkaktuara për vite me radhë të keq qeverisjes, nga vetë ata që shërbehen me këtë farsë.

SHBA si prijëse e liberalizmit, e cila në thelb ka demokracinë e shëndoshë dhe zgjedhjet e lira, preferon dhe punon me secilin i cili ka besimin e popullit dhe zgjidhet nga populli.

Për më shumë SHBA preferon lider të cilët kanë guximin të marrin vendime dhe jo të fshehin vendimet e tyre pas Amerikës ose dikujt tjetër dhe këtë Amerika është duke e thënë qartazi tash e disa vite.

Andaj, mos bini pre e retorikave boshe zgjedhore por votoni për atë që ju garanton dinjitetin, merr vendime të mëdha dhe të rëndësishme për vendin dhe jo për veten dhe i cili e forcon vendin pasi që në fund të fundit edhe Amerika ka nevojë për një aleat të fortë, stabil dhe serioz, e jo një gjysmë shtet i cili vazhdimisht kërkon infuzion dhe vazhdon të mbetet barrë i aleteve që edhe kanë investuar aq shumë në krijimin e tij.

Ti ndihmojmë vetes që të ja lehtësojmë edhe Amerikës dhe aleatëve tjerë që të na ndihmojnë.
Voto ata që kanë Guxim, Dije dhe Përkushtim! Voto për partner serioz të aleatëve tanë e në veçanti Amerikës!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Qeveria – dialogu dhe vizat

Qeveria – dialogu dhe vizat

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik

Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë

Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë

Zaret u hodhën, kush do të mbytet dhe përmbytet me 14 shkurt

Zaret u hodhën, kush do të mbytet dhe përmbytet me 14 shkurt

Shpërfaqja e imponuar e realitetit

Shpërfaqja e imponuar e realitetit

Përvoja dhe eksperienca

Përvoja dhe eksperienca

Unë kam një  ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Unë kam një ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Rregullimi i shtretërve të lumenjëve duhet të jetë prioritet i Qeverisë së re

Rregullimi i shtretërve të lumenjëve duhet të jetë prioritet i Qeverisë së re

Po të ishte gjallë Rexhep Mala, Kosova do të dukej ndryshe

Po të ishte gjallë Rexhep Mala, Kosova do të dukej ndryshe