Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

21.09.2019 21:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

Nga Shkelzen Sopjani

Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që më/na kanë zgjedhur mua/ne e jo atë tjetrin ose ata, se po ju dashkemi për me i kry edhe disa punë’.

Kjo retorikë nuk nënkupton asgjë tjetër përveç farsë elektorale në mungesë të ofrimit të alternativave serioze për avancimin e vendit dhe adresimit të problemeve të shkaktuara për vite me radhë të keq qeverisjes, nga vetë ata që shërbehen me këtë farsë.

SHBA si prijëse e liberalizmit, e cila në thelb ka demokracinë e shëndoshë dhe zgjedhjet e lira, preferon dhe punon me secilin i cili ka besimin e popullit dhe zgjidhet nga populli.

Për më shumë SHBA preferon lider të cilët kanë guximin të marrin vendime dhe jo të fshehin vendimet e tyre pas Amerikës ose dikujt tjetër dhe këtë Amerika është duke e thënë qartazi tash e disa vite.

Andaj, mos bini pre e retorikave boshe zgjedhore por votoni për atë që ju garanton dinjitetin, merr vendime të mëdha dhe të rëndësishme për vendin dhe jo për veten dhe i cili e forcon vendin pasi që në fund të fundit edhe Amerika ka nevojë për një aleat të fortë, stabil dhe serioz, e jo një gjysmë shtet i cili vazhdimisht kërkon infuzion dhe vazhdon të mbetet barrë i aleteve që edhe kanë investuar aq shumë në krijimin e tij.

Ti ndihmojmë vetes që të ja lehtësojmë edhe Amerikës dhe aleatëve tjerë që të na ndihmojnë.
Voto ata që kanë Guxim, Dije dhe Përkushtim! Voto për partner serioz të aleatëve tanë e në veçanti Amerikës!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën