Infarkti i miokardit, nga janari në QKUK janë trajtuar 967 pacientë

20.11.2019 12:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Infarkti i miokardit, nga janari në QKUK janë trajtuar 967 pacientë

Me moton “Koha është jetë”, ka filluar punimet Kongresi i parë ndërkombëtar për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit.

Në këtë kongres u bë e ditur se në QKUK nga janari e deri më sot janë trajtuar 967 pacientë me diagnozën e infarktit të miokardit, ndërsa u tha se kjo sëmundje është ndër më vdekjeprurëse, e cila po sfidon mjekësinë moderne

Drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, Basri Sejdiu, tha se kjo konferencë ka rëndësinë e vet dhe është e para e cila bëhet pas një rrugëtimi të gjatë.

Ndërsa bëri të ditur se brenda një viti realizohen rreth 3 mijë e 500 qind procedura ivazive.

“Vitin e kaluar 2500 procedura ne kardiologjinë invazive dhe ky vit na gjen me 3500 procedura invazive. Krejt kjo falë punës se ekipes e cila në kohë shumë te vështira me një punë të shkëlqyer dhe të suksesshme të jetë në dobi te gjithë pacienteve. Mund të themi se jemi në rrugë të mbarë që në Kosove pacientët të trajtohen në mënyrë moderne pra stentim në dy orët e para“, tha ai.

Tefik Bekteshi, kardiolog, dhe drejtor i klinikës se Kardilogjisë Invazive, tha se nuk qëndrojnë keq sa i përket trajtimit të miokardit

“Kjo është konferenca e parë ndërkombëtare, kemi kolegë që kanë ardh të tregojnë eksperiencat e veta nga Sllovenia dhe Maqedonia. Ne nuk jemi keq sa i përket trajtimit të infarktit të miokardit në dy orët e para. Vitin e kaluar kemi filluar të kujdestarojmë të jemi prezent dhe gjithë pacientët qe kanë pasur infarkt miokard ekipa ka qenë e gatshme“, tha ai

Bekteshi theksoi se sot mënyra më e mirë e trajtimit të infarktit të miokardit është PCI.

“Kjo do të thotë se bëhet intervenimi përmes një shpimi në lëkurë, vije deri në nivel të zemrës me mjete të ndryshme dhe rekanalizohet arteria e cila fillimisht është mbyllur dhe është fajtore e infarktit të miokardit i cili është prej sëmundjeve më vdekjeprurëse, qe është një sfidë e madhe e mjekësisë moderne”, tha Bekteshi.

Bekteshi tha se vdekshmëria e infarktit të miokardit përpara ka qenë mbi 30 për qind, duke shtuar se janë krahas botës perëndimore sa i përket vdekshmërisë e trajtimit të infarktit të miokardit.

“Kemi fillua projektin së pari në Prishtinë dhe mendojmë dy vitet e ardhshme qe projekti të shkojë në tërë Kosovën që të gjithë qytetarët të kenë mundësinë qe brenda dy orëve te vijnë në QKUK apo në të ardhmen edhe në qendra tjera, Prizren ndoshta edhe Pejë”, tha ai.

Sipas tij në QKUK nga janari e deri më sot janë trajtuar 967 pacientë me diagnozën e infarktit të miokardit.

“Këtu duam të bëjmë përmirësime, arsyeja qe ne kemi diagnozën e infarktit akut të miokardit dhe ideale kish me qen që ata njerëz të trajtohen brenda dy orëve dhe projekti është të luftohet për ketë kohen e artë me te cilën mund te ndihmojmë jo vetëm të zvogëlojmë vdekshmërinë por të lëmë miokardin zemrën plotësisht të shëndoshë”, tha ai duke shtuar se shumica e njerëzve kanë ardhur disa orë me vonese

Në këtë konferencë kishte pjesëmarrës nga Sllovenia dhe Maqedonia ku treguan përvojat e tyre.

Infarkti i miokardit konsiderohet si sëmundja e parë në listën e sëmundjeve që paraqesin rrezikshmëri.

Infarkti trajtohet në çdo kohë në klinikën e kardiokirurgjisë dhe kardiologjisë invazive në QKUK.

Ndonëse në këtë ngjarje ishte i ftuar edhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ai nuk ishte i pranishëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar