India do të izolohet plotësisht

24.03.2020 18:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
India do të izolohet plotësisht

India, shteti i dytë më i populluar në botë, ka shpallur izolim nga orët e para të së mërkurës, për 21 ditë.

“Do të ketë ndalim të plotë të daljes nga shtëpitë tuaja”, ka thënë kryeministri, Narendra Modi në një fjalim televiziv.

Deri më tani është raportuar për 482 persona të infektuar me koronavirus dhe nëntë persona të vdekur në këtë shtet.

Kryeministri Indian, Narendra Modi u ka thënë indianëve që “të harrojnë” daljen nga shtëpitë e tyre në ditët në vijim.

Teksa i është drejtuar kombit, ai ka thënë se “distancimi shoqëror” është mënyra e vetme për ta luftuar virusin në këtë shtet.

Kryeministri indian ka thënë se disa njerëz në këtë shtet, e kanë keqinterpretuar këtë koncept dhe nuk kanë vepruar me “përgjegjësi në ditët e fundit”.

Ai ka thënë se izolimi do të ruajë shumë jetë të indianëve”.

Ai ka prezantuar një fond prej rreth 2 miliardë dollarëve për luftim të virusit dhe është zotuar për përmirësim të qendrave shëndetësore në këtë shtet./rel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


India do të izolohet plotësisht

India do të izolohet plotësisht

Në Ferizaj 24 marsi shënohet me takim “Miqësisë dhe Falënderimeve”

Në Ferizaj 24 marsi shënohet me takim “Miqësisë dhe Falënderimeve”

Haziri: Për hir të baballarëve dhe gjyshërve, evitoni ndejat në bashkësi dhe përshëndetuni me zemër

Haziri: Për hir të baballarëve dhe gjyshërve, evitoni ndejat në bashkësi dhe përshëndetuni me zemër

Ermina Lekaj Prljaskaj apelon politikanët: Harroni mosmarrëveshjet, bashkohuni në luftën kundër koronavirusit

Ermina Lekaj Prljaskaj apelon politikanët: Harroni mosmarrëveshjet, bashkohuni në luftën kundër koronavirusit

Hamza: Qeveria po vonon – duhet stimuj konkret për sektorin privat, rishikim i buxhetit

Hamza: Qeveria po vonon – duhet stimuj konkret për sektorin privat, rishikim i buxhetit

GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

Kushtetuesja pranon dy kërkesa nga presidenti, për njërën pret komente deri sonte në orën 22:00

Kushtetuesja pranon dy kërkesa nga presidenti, për njërën pret komente deri sonte në orën 22:00

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja importet e grurit dhe miellit

Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja importet e grurit dhe miellit

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet