Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

21.09.2020 14:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, priti sot në takim njoftues ambasadorin e ri të Hungarisë në Kosovë, Jozsef Bencze, me të cilin bisedoi për marrëdhëniet dypalëshe dhe mundësitë e thellimit të bashkëpunimit të ndërsjellë, veçmas në ekonomi dhe në arsim.

Kryeministri Hoti shprehu mirënjohjen e Qeverisë dhe të qytetarëve të Kosovës për mbështetjen e përhershme që Hungaria i ka dhënë dhe po i jep vendit tonë.

Ai njoftoi ambasadorin Bencze për prioritet e Qeverisë së Kosovës, parandalimin dhe menaxhimin e pandemisë COVID–19, pakon e rimëkëmbjes ekonomike dhe forcimin e sundimit të rendit dhe ligjit.

Po ashtu, Hoti foli edhe për dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, që duhet të përfundojë me njohje reciproke.

Siç bëhet e ditur nga një komunikatë për media, ambasadori Bencze riafirmoi mbështetjen e Hungarisë për Kosovën, duke ofruar kredi prej 62 milionë eurosh, e cila pritet të ratifikohet nga Kuvendi i Kosovës. Po ashtu, në këtë takim, u diskutua edhe për organizimin e takimit të Këshillit ekonomik Kosovë – Hungari, si dhe për shkëmbimin e vizitave reciproke në nivel të lartë dhe nënshkrimin e Protokollit për bashkëpunim në fushë të arsimit.

Kur është fjala për arsimin, duhet theksuar se Hungaria ka ndarë 75 bursa universitarë për studentët nga Kosova.

“Hungaria konsideron se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave”, theksoi ndër të tjera ambasadori Jozsef Bencze, i cili e siguroi kryeministrin Hoti se Hungaria do të vazhdojë ta mbështesë edhe më tej agjendën e integrimit euro perëndimor të Republikës së Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

Londra ‘pushtohet’ nga flamujt kuq e zi, shqiptarët marshim paqësor nëpër rrugë

Londra ‘pushtohet’ nga flamujt kuq e zi, shqiptarët marshim paqësor nëpër rrugë

Grenell konfirmon ardhjen në Kosovë

Grenell konfirmon ardhjen në Kosovë

Qeveria Hoti mblidhet nesër me mëngjes

Qeveria Hoti mblidhet nesër me mëngjes

Mustafa premton mbështetje për prodhimet vendore

Mustafa premton mbështetje për prodhimet vendore

Amerikanët nxjerrin teknologjinë e fundit- avioni që do të mbretërojë qiellin dhe do të mbjellë frikë!

Amerikanët nxjerrin teknologjinë e fundit- avioni që do të mbretërojë qiellin dhe do të mbjellë frikë!

Hoti konfirmon takimin me delegacionin amerikan

Hoti konfirmon takimin me delegacionin amerikan

Vetëvendosje shpall zgjedhjet e brendshme

Vetëvendosje shpall zgjedhjet e brendshme

Trump: Po i ndalim vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë – (Video )

Trump: Po i ndalim vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë – (Video )

Nga një muaj paraburgim ndaj 30 të pandehurve për kontrabandë në Karaçevë

Nga një muaj paraburgim ndaj 30 të pandehurve për kontrabandë në Karaçevë

Ambasada amerikane jep detaje të vizitës së Grenell në Kosovë

Ambasada amerikane jep detaje të vizitës së Grenell në Kosovë