Hoxha: Besimi në sistemin e drejtësisë nënkupton besim në shtetin tonë

21.10.2016 14:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxha: Besimi në sistemin e drejtësisë nënkupton besim në shtetin tonë

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha mori pjesë në solemnitetin e dhënies së certifikatave të provimit të jurisprudencës.

Në një solemnitet rasti, ministrja Dhurata Hoxha, së bashku me kryetarin e Gjykatës Supreme dhe Komisionit të provimit të Jurisprudencës, Fejzullah Hasani dhe kryetari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi ua shpërndanë certifikatat e provimit të jurisprudencës për 139 kandidatët që me sukses e kryen provimin.

Hoxha theksoi se gjeneratat që po e kryejnë me sukses provimin e jurisprudencës, do të japin kontribut në fuqizimin e sistemit të drejtësisë.

 “Nga sot, ju do të jeni profil profesional që zbatoni sistemin e drejtësisë në Republikën e Kosovës, do të jepni kontributin tuaj në respektimin e Kushtetutës dhe ligjeve në forcimin e sundimit të rendit dhe ligjit dhe fuqizimin e shtetit ligjor”, tha Hoxha.

Po ashtu, Ministrja Hoxha theksoi rëndësinë e rritjes së besimit të qytetarëve në drejtësi.

“Rritja e efikasitetit dhe efektivitetit të këtij sistemi, rezultojnë në rritjen e besimit qytetar në drejtësi, që edhe është një prej prioriteteve të mija. Procesi euro-integrues është i pandalshëm dhe komponenta e drejtësisë është kyç i këtyre synimeve integruese”, vuri në dukje ministrja Hoxha dhe konstatoi se besimi në sistemin e drejtësisë nënkupton besim në shtetin tonë dhe prioritet i realizimit të procesit euro-integrues.

unnamed-16

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Demarkacioni kusht për liberalizimin, Haradinaj ka një lajm të mirë

Demarkacioni kusht për liberalizimin, Haradinaj ka një lajm të mirë

“Një ditë pas kërcënimit, shefi i OSHP-së shkoi në punë i shoqëruar nga familjarët”

“Një ditë pas kërcënimit, shefi i OSHP-së shkoi në punë i shoqëruar nga familjarët”

Sullivan: DASH mbështet zgjidhjen diplomatike për Korenë e Veriut

Sullivan: DASH mbështet zgjidhjen diplomatike për Korenë e Veriut

Gaz lotsjellës në tubimin e Vetëvendosjes në Kodrën e Trimave

Gaz lotsjellës në tubimin e Vetëvendosjes në Kodrën e Trimave

Trump: SHBA mbështesin Greqinë të rimëkëmbet nga kriza

Trump: SHBA mbështesin Greqinë të rimëkëmbet nga kriza

Aktivisti braktis Vetëvendosjen, shkon tek LDK

Aktivisti braktis Vetëvendosjen, shkon tek LDK

Haradinaj: Do t’i kryejmë detyrat, ose do të shkojmë në shtëpi

Haradinaj: Do t’i kryejmë detyrat, ose do të shkojmë në shtëpi

Vetëm Sot 11 Raste të të Prekurve nga Fruthi

Vetëm Sot 11 Raste të të Prekurve nga Fruthi

Forcat irakiane marrin kontrollin e fushave të naftës nga kurdët

Forcat irakiane marrin kontrollin e fushave të naftës nga kurdët

Haradinaj: Do t’i kryejmë detyrat, ose do të shkojmë në shtëpi

Haradinaj: Do t’i kryejmë detyrat, ose do të shkojmë në shtëpi

Abrashi në Mati I: Asnjë investim s’erdhi për 4 vjet, projektet mbetën ku i la LDK-ja

Abrashi në Mati I: Asnjë investim s’erdhi për 4 vjet, projektet mbetën ku i la LDK-ja

LDK e Gjilanit blindohet me Lidhjen për gjilanasit, e duan Lutën pa balotazh

LDK e Gjilanit blindohet me Lidhjen për gjilanasit, e duan Lutën pa balotazh

‘Danas’: Serbia e heqë Kosovën nga Kushtetuta e saj

‘Danas’: Serbia e heqë Kosovën nga Kushtetuta e saj

Fushata "MeToo" në mediat sociale

Fushata "MeToo" në mediat sociale

Presidenti Trump do të shkojë në një turne aziatik

Presidenti Trump do të shkojë në një turne aziatik

Ngecje në njohje dhe anëtarësim në mekanizma ndërkombëtarë

Ngecje në njohje dhe anëtarësim në mekanizma ndërkombëtarë