Hoti: Qeveria ka krijuar Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

30.06.2020 17:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Qeveria ka krijuar  Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh


“Qeveria e Republikës së Kosovës do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme, në mënyrë që t`ua lehtësojë veprimtarinë e tyre prodhuesve të vendit”, tha kryeministri Avdullah Hoti gjatë një takimi që pati sot me drejtuesit e Klubit të Prodhuesve të Kosovës.

“Programi ynë qeverisës synon që në tryezat tona të ketë prodhime vendore, sipas standardeve të cilësisë evropiane. Qeveria do t’i mbështesë prodhuesit bujqësorë në kuadër të pakos për rimëkëmbje ekonomike”,  theksoi kryeministri Hoti.

Po ashtu, kryeministri Hoti tha se Qeveria tashmë është duke e mbështetur ekonominë e vendit me Pakon Emergjente, si dhe është duke e konkretizuar Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike.

Po ashtu, vijoi ai, Qeveria ka krijuar edhe Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh.

Ndërsa, drejtuesit e Klubit të Prodhuesve të Kosovës, duke e falënderuar kryeministrin Hoti për takimin, pohuan se misioni i këtij klubi është fuqizimi i prodhuesve të Kosovës, ndihma për nxitjen e bashkëpunimin në mes tyre dhe me palët e treta, ndërtimi i urave të bashkëpunimit me institucionet shtetërore, me qëllim të fuqizimin dhe të promovimit të prodhimeve vendore, duke e ngritur vetëdijen e qytetarëve për cilësinë e këtyre prodhimeve, thuhet ne komunikaten e ZKM-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë

Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë

OKB: Sulmet siriane dhe ruse në Idlib përbëjnë krime lufte

OKB: Sulmet siriane dhe ruse në Idlib përbëjnë krime lufte

Zvicra e ka të vështirë t’i kontrollojë se a po e respektojnë izolimin të kthyerit nga vendet me rrezikshmëri nga COVID-19

Zvicra e ka të vështirë t’i kontrollojë se a po e respektojnë izolimin të kthyerit nga vendet me rrezikshmëri nga COVID-19

Rama pas takimit me opozitën: I gatshëm të diskutojmë hapjen e listave me konsensus trepalësh

Rama pas takimit me opozitën: I gatshëm të diskutojmë hapjen e listave me konsensus trepalësh

Bursat evropiane sërish në rënie

Bursat evropiane sërish në rënie

Autobusi bie nga ura dhe përfundon në ujë, të paktën 21 persona të vdekur e 15 të plagosur

Autobusi bie nga ura dhe përfundon në ujë, të paktën 21 persona të vdekur e 15 të plagosur

Selmanaj tregon se nga Franca nuk morën lajme të mira për vizat

Selmanaj tregon se nga Franca nuk morën lajme të mira për vizat

​Tahiri: Në kohën kur Kosova shpalli zero raste me Covid-19, rastet e Vushtrrisë ishin në pritje

​Tahiri: Në kohën kur Kosova shpalli zero raste me Covid-19, rastet e Vushtrrisë ishin në pritje

Mosha mesatare e pacientëve të infektuar me koronavirus në SHBA është ulur me 15 vite

Mosha mesatare e pacientëve të infektuar me koronavirus në SHBA është ulur me 15 vite

ShBA tërhiqet zyrtarisht nga OBSH

ShBA tërhiqet zyrtarisht nga OBSH

Borrell: Bisedimet për paktin e migracionit po përparojnë me vështirësi

Borrell: Bisedimet për paktin e migracionit po përparojnë me vështirësi

Vuçiqi shpall një shtetrrethim të ri

Vuçiqi shpall një shtetrrethim të ri

Ministrja Besa Shahini befasohet nga dy mysafiret speciale në zyrën e saj

Ministrja Besa Shahini befasohet nga dy mysafiret speciale në zyrën e saj

Gashi: Pas Albinit, Vjosa do të ishte e duhura për udhëheqje

Gashi: Pas Albinit, Vjosa do të ishte e duhura për udhëheqje

Dyzet e dy anëtarë të Parlamentit Evropian i çojnë kërkesë Macronit të hiqen vizat për Kosovën

Dyzet e dy anëtarë të Parlamentit Evropian i çojnë kërkesë Macronit të hiqen vizat për Kosovën

Katër komunat e veriut hyjnë në karantinë

Katër komunat e veriut hyjnë në karantinë