Hoti “paralajmëron” bizneset: Përgatituni të bashkëpunoni me kompani amerikane

09.01.2021 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti “paralajmëron” bizneset: Përgatituni të bashkëpunoni me kompani amerikane

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, është takuar sot me përfaqësues të bizneseve në Prizren. I pari i ekzekutivit “paralajmëroi” bizneset vendore të përgatiten për bashkëpunim me kompani amerikane.

Sipas Hotit, Lidhja Demokratike e Kosovës, në katër vitet e ardhshme do të arrijë të investojë 1 miliard dollar në kuadër të marrëveshjes së Uashingtonit.

“Është bërë shumë zhurmë për këtë marrëveshje, dhe krejt kjo për qëllime politike. E vërteta është se Marrëveshja e Uashingtonit, e fuqizon Kosovën në aspektin politik dhe ekonomik. Katër vitet e ardhshme i sjellin Kosovës rreth 1 miliard dollar nga kompanitë amerikane në bashkëpunim me kompanitë vendore dhe ju duhet të përgatiteni për këto projekte, siç janë hekurudha nga Durrësi në Prishtinë si dhe autostrada”, tha kryeministri Hoti.

Sipas kryeministrit në detyrë, Qeveria Hoti nuk i ndërron politikat e saj “çdo natë” dhe, kësisoj, do të zhvillojë sektorin privat.

“Ju duhet të jeni të sigurt që keni para vetes një qeveri që nuk i ndërron politikat e veta çdo natë, nuk iu bie bizneseve në qafë dhe mbi të gjitha është qeveri e qendrës së djathtë që nënkupton se e mbështetë biznesin privat. Është jetike për Kosovën që të ruhet kursi i politikave ekonomike të djathta, pasi vetëm në këtë mënyrë zhvillohet sektori privat. Ne nuk guxojmë të kthehemi prapa”, tha Hoti

Hoti tha se në planin qeverisë janë paraparë ndërtimi i rrugës për Prevallë, diga ne Vërmicë si pjesë e planeve për menaxhimin e ujërave si dhe krijimi i një ligji për të mbrojtur prodhimet artizanale.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon edhe Sava Janjiç: Deklarata se Kosova nuk është pjesë e Serbisë, e dëmshme për shtetin serb

Reagon edhe Sava Janjiç: Deklarata se Kosova nuk është pjesë e Serbisë, e dëmshme për shtetin serb

Hoti “paralajmëron” bizneset: Përgatituni të bashkëpunoni me kompani amerikane

Hoti “paralajmëron” bizneset: Përgatituni të bashkëpunoni me kompani amerikane

Haziri: S’do të jem shef i shtabit e as s’kandidoj për deputet

Haziri: S’do të jem shef i shtabit e as s’kandidoj për deputet

7 të vdekur dhe 259 raste me COVID-19

7 të vdekur dhe 259 raste me COVID-19

Asnjë parti ende nuk ka aplikuar për certifikim në KQZ

Asnjë parti ende nuk ka aplikuar për certifikim në KQZ

Sulmohet infermieri dhe anesteziologu në QKUK

Sulmohet infermieri dhe anesteziologu në QKUK

ShSKUK dënon sulmin ndaj punonjësve shëndetësorë

ShSKUK dënon sulmin ndaj punonjësve shëndetësorë

Isufi: AAK-ja do të jetë pjesë e Qeverisë pavarësisht kush del partia e parë

Isufi: AAK-ja do të jetë pjesë e Qeverisë pavarësisht kush del partia e parë

Mustafa: Besoj se Specialja do të duhej të shqyrtonte edhe vrasjet e anëtarëve të LDK’së

Mustafa: Besoj se Specialja do të duhej të shqyrtonte edhe vrasjet e anëtarëve të LDK’së

Ish-kryetari i Gjykatës Supreme: Kushtetuesja nuk mund të ia ndalojë Kurtit kandidimin në zgjedhje

Ish-kryetari i Gjykatës Supreme: Kushtetuesja nuk mund të ia ndalojë Kurtit kandidimin në zgjedhje

Zëvendësuesi i Engel: Millosheviqi një nga kriminelët më të tmerrshëm të shekullit 20-të

Zëvendësuesi i Engel: Millosheviqi një nga kriminelët më të tmerrshëm të shekullit 20-të

Dialogu Kosovë-Serbi, sërish peng i zgjedhjeve

Dialogu Kosovë-Serbi, sërish peng i zgjedhjeve

Prishtinë: Përmbyten shtëpi e lokale, kritikohet komuna

Prishtinë: Përmbyten shtëpi e lokale, kritikohet komuna

E dënuan qytetarin me ligj të Serbisë, suspendohen dy policë të Kosovës

E dënuan qytetarin me ligj të Serbisë, suspendohen dy policë të Kosovës

Njohësit e integrimeve thonë se zbatimi Mini-Schengenit është në duar të administratës së Bidenit

Njohësit e integrimeve thonë se zbatimi Mini-Schengenit është në duar të administratës së Bidenit

Hoti: Duhet të kemi kujdes maksimal, po përhapet me shpejtësi varianti i ri i koroanvirusit

Hoti: Duhet të kemi kujdes maksimal, po përhapet me shpejtësi varianti i ri i koroanvirusit