Haxhiu pas takimit: Jemi dakorduar 100 për qind për programin qeverisës, në fillim të javës së ardhshme pritet të nënshkruhet marrëveshja për koalicion

29.11.2019 15:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haxhiu pas takimit: Jemi dakorduar 100 për qind për programin qeverisës, në fillim të javës së ardhshme pritet të nënshkruhet marrëveshja për koalicion

Ka përfunduar takimi ndërmjet grupeve punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, për mbylljen e të gjitha çështjeve të cilat kanë mbetur të hapura për programin qeverisës.

Albulena Haxhiu nga LVV, pas takimit ka thënë se sot kanë rënë dakord për të gjitha çështjet e papërfunduara lidhur me programin qeverisës.
“Dje pas takimit ndërmjet kryetarëve Kurti dhe Mustafa, jemi mandatuar si grup punues për të finalizuar çështjet programore të cilat na kanë mbetur e që nuk kemi pasur dakordim. Sot në takim të gjitha çështjet në kuptimin programor janë finalizuar. Sa i përket programit qeverisës mund të them se 100 për qind kemi arritur pajtueshmëri të plotë. Pra, drafti i programit qeverisës pas marrëveshjes së nënshkruar do të bëhet publik”, ka thënë ajo, përcjell Telegrafi.

Haxhiu theksoi se në fillim të javës së ardhshme pritet të ketë marrëveshje.

“Lidhur me ndarjen e përgjegjësive besoj që para të hënës do të ketë takim ndërmjet kryetarëve dhe jemi optimist që marrëveshja të nënshkruhet deri në fillim të javës tjetër. Besoj që shumë shpejt do të arrihet marrëveshja. Deri tani kemi pasur bashkëpunim jashtëzakonisht të mirë dhe takimi ishte shumë konstruktiv”, është shprehur ajo.

Sipas saj brenda 30 ditësh, Presidenti duhet ta thërras seancën e Kuvendit.

“Tani ju e dini që barrën e thirrjes së seancës e ka Presidenti Thaçi dhe ka afat 30 ditë. Nuk besoj që është në interes të tij që të shkel Kushtetutën dhe ai ka obligim Kushtetues ta thërras këtë seancë brenda 30 ditëve dhe nëse nuk e thërret Kuvendi mblidhet vetë, që kemi nenin kushtetues ku parasheh mandatarin”, ka thënë ndër të tjera ajo.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje