Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

19.02.2020 09:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në një intervistë për Telegrafi.com, ka folur për gjendjen në të cilën e ka gjetur ministrinë, për procesin e noterëve dhe Vettingut si dhe për prioritetet e sfidat tjera që e presin ministrinë që ajo e drejton.

Haxhiu ka thënë se aktualisht është duke e rishikuar secilin dokument në të cilin kanë punuar udhëheqësia e kaluar. Ajo ka thënë se Ministrinë e Drejtësisë e presin shumë sfida.

Duke folur për procesin e noterisë, Haxhiu ka thënë se brenda kësaj jave pritet të anulohet ky proces.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, gjatë intervistës në Telegrafi.com/ Foto: Ridvan Slivova

“Siç e përmenda Ministria e Drejtësisë pritet të jetë njëra ndër ministritë që do të ballafaqohet me shumë sfida. Në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë na pret ndoshta brenda kësaj jave një vendim për anulimin e procesit të noterisë. Siç e dini që në këtë proces ka humb besimi për faktin se kanë arritur të kalojnë provimin njerëz të cilët kanë pasur lidhje familjare e partiake me pushtetin e kaluar. Qëllimi i jonë është që ky proces të jetë transparent dhe i ligjshëm, dhe kështu kemi vendosur që ta kthejmë në pikën zero”, ka thënë Haxhiu.

Ajo ka shtuar se pas anulimit të këtij procesi do të shkarkohen edhe anëtarët e komisionit, duke theksuar se ka pasur pazare nga ana e pushtetit të kaluar sa i përket procesit të noterisë.

“Me letra janë krejt në rregull, por edhe përkundër këtyre letrave që unë i kam në disponim fshihet një pazar që e kanë bërë për të mundësuar që njerëzit që kanë lidhje qoftë familjare qoftë partiake të kalojnë provimin e noterisë. Unë e di që brenda këtij provimi kanë kaluar edhe njerëz meritor që janë meritor. Brenda kësaj jave do të merret vendimi për anulim. Si veprim së pari do të jetë anulimi i këtij procesi dhe pastaj shkarkimi i anëtareve që kanë qenë pjesë e komisionit”, tha Haxhiu.

Ministrja Haxhiu tutje shtoi se një prej shqetësimeve që kanë pasur edhe personat që kanë kaluar këtë provim ka qenë shpenzimi, pra ata kanë paguar një vlere prej 100 euro për ta paraqitur këtë provim.

Haxhiu shtoi se kjo çështje do të zgjidhjet sapo të shpallet konkursi i ri.

“Pas shpalljes së konkursit ata do të mund të lirohen nga pagesa, jo të gjithë por vetëm ata që e kanë kaluar provimin me shkrim dhe me gojë”, tha ajo.

Haxhiu theksoi se ata të cilët e kanë kaluar me meritë provimin nuk u intereson që të dalin nga një proces i komprometuar i noterisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Hoti për PDK-në në Qeveri: Në këtë moment s’mund të them asgjë

Hoti për PDK-në në Qeveri: Në këtë moment s’mund të them asgjë

​Ndeshje në Prishtinë, përfshihet edhe një motoçikletë

​Ndeshje në Prishtinë, përfshihet edhe një motoçikletë

Aksidentohet Fifi, tregon gjendjen e saj shëndetësore

Aksidentohet Fifi, tregon gjendjen e saj shëndetësore

Kryeministri Hoti e komenton momentin kur Vuçiq e pyeti se a din serbisht

Kryeministri Hoti e komenton momentin kur Vuçiq e pyeti se a din serbisht

Daut Haradinaj: UÇK është e pastër, turpi është te shteti i Millosheviqit

Daut Haradinaj: UÇK është e pastër, turpi është te shteti i Millosheviqit

​OBSH-ja vlerëson lart angazhimin në menaxhimin me Covid-19 në Obiliq

​OBSH-ja vlerëson lart angazhimin në menaxhimin me Covid-19 në Obiliq

Zidane: Fitimi i La Ligas më i mirë se Championsi

Zidane: Fitimi i La Ligas më i mirë se Championsi

Ministri Zemaj njofton se nga Covid-19 humbi jetën miku i tij

Ministri Zemaj njofton se nga Covid-19 humbi jetën miku i tij

Flet Thaçi pas kthimit në Kosovë, falënderon qytetarët

Flet Thaçi pas kthimit në Kosovë, falënderon qytetarët

​137 raste me Covid-19 po trajtohen në Gjilan

​137 raste me Covid-19 po trajtohen në Gjilan

Aksioni i ATK-së në servisin e automjeteve

Aksioni i ATK-së në servisin e automjeteve

​Qindra raste të dyshuara me COVID-19 po trajtohen në Ferizaj

​Qindra raste të dyshuara me COVID-19 po trajtohen në Ferizaj

​45% e të rinjëve thonë se mbajnë maskë në publik

​45% e të rinjëve thonë se mbajnë maskë në publik

Thaçi mbërrin në Kosovë, ndalon në Morinë për t’i përshëndetur qytetarët që kishin dalë për të (Video)

Thaçi mbërrin në Kosovë, ndalon në Morinë për t’i përshëndetur qytetarët që kishin dalë për të (Video)