Hamza: MF po bënë reforma të thella për ta ndihmuar zhvillimin e sektorit privat

26.11.2017 12:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamza: MF po bënë reforma të thella për ta ndihmuar zhvillimin e sektorit privat

Gjatë takimit me grupin e bizneseve dhe kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, ministri i Financave Bedri Hamza prezantoi reformat të cilat i ka ndërmarrë gjatë këtyre tre muajve të manadatit të tij si Ministër i Financave dhe planet për të ardhmen në ralizimin e këtyre reformave me qëllim që ta ndihmoj zhvillimin e sektorit privat si bartës i zhvillimit ekonomik të vendit.

Ministri Hamza njoftoj të pranishmit se përkundër që nuk e ka gjetur gjendjen e mirë me ecurin e buxhetit 2017 të aprovuar në fund vitin e kaluar, ka marr masa që ditën e parë të mandatit për ta përgatitur rishikimin e buxhetit 2017, për ti kryer obligimet financiare ligjore të pa paguara. Sipas tij, përfundimi këtyre obligimeve sidomos për bzineset tona, paraqet seriozitetin tonë dhe përkushtimin për ta ndihmuar zhvillimin ekonomiko social.

“Me buxhetin 2018, nuk do të ketë rritje të tatimeve dhehe as tatime te reja, janë rritur shpenzimet kapitale edhe ate jo vetem në nivel qendror por edhe në nivel Komunal, kjo me qëllim që të rrisim zhvillim ekonomik lokal. Po ashtu Ministria e Financave do të ju ofron edhe mbështetje për zhvillim ekonomik edhe me mjete jashtë buxhetit, siq janë garancit shtetërore, projekte publiko – privat etj.”, ka bërë të ditur ministri Hamza.

Ai gjithashtu tha se me 01 janar 2018, do të hyjnë në fuqi lirimet nga tatimi doganor dhe akcizës, lirimet të cilat asnjeherë nuk kanë ndodhur më parë në Kosovë edhe përkundër shumë kërkesave të bizneseve me vite të tëra.

“Tani kjo eshte fakt. Me 01 janar nuk do të paguhet tatim doganor për lëndë të parë për proces të prodhimit, gjysmëprodukte, linja të prodhimit dhe paisje të IT-së. Tjetër lehtësim është se prodhuesit do të lirohen nga tatimi doganor dhe akcizes edhe kur importojn përmes kontraktoreve që kjo e lehtëson shumë koston për prodhuesit kur dihet që jo të gjithë prodhuesit kanë mundësi të importojnë vetë.”, ka shtuar ministri Hamza.

Sipas tij në fillim të vitit të ardhshëm edhe në pikpamje të thjeshtëzimit të procedurave në Doganë dhe ATK do të ketë ndryshime, ne të ardhmen nuk do të ketë kontrolla sipas rastit, nuk do të ketë kontrolla të ndara nga Dogana dhe ATK me perjashtim të rasteve të jashtë zakonshme, do të jenë Administrata që do të jenë të orientuar nga ofrimi i shërbimeve për biznesin dhe më shumë të përqendruara në mbikqyrje të mbledhjes së të hyrave, se sa në mbledhje të hyrave për arsye se detyrimet e të hyrave do të përmbushen në mënyrë vullnetare nga ana biznesit.

“Edhe në rrafshin ndërkombtarë do të marrim hapa konkrete, duke filluar nga eliminimi klasik i kufirit me Shqipërin për të bërë biznes, krijimin e Odës Kosovare – Shqiptare, lidhjen e shumë Marrëveshjeve për eliminimin e tatimit të dyfshitë, marrëveshjeve për mbështetje të bizneseve vendore dhe marrëveshjet për Doganë” ka shtuar minstri Hamza.

Me këtë rast, ministri Bedri Hamza me qëllim të zhvillimit të sektorit privat si bartës i zhvillimit ekonomik të vendit, bëri të qartë në takim, se do të bashkëpunojë në baza ditore me biznesin dhe së bashku do të jenë vendim marrës për të mirën e vendit tonë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese