Guvernatori Mehmeti takoi delegacionin e IFC-së

28.03.2019 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Guvernatori Mehmeti takoi delegacionin e IFC-së

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti priti në takim delegacionin nga Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC), pjesë e Bankës Botërore të kryesuar nga Damien Shiels.

Guvernatori Mehmeti i njoftoi të pranishmit me zhvillimet e fundit në sektorin financiar, në veçanti për sektorin bankar, i cili po vazhdon të jetë stabil.

Nga ana tjetër, përfaqësuesit e IFC-së informuan Guvernatorin Mehmeti për projektin e saj në përmirësimin dhe reformimin e strukturës ligjore dhe ndërtimin e kapaciteteve në fushën  e risktrukturimit dhe likuidimit të bizneseve.

Qëllimi i këtij projekti është të asistojë Qeverinë e Republikës së Kosovës në përpjekjet e veta për përmirësimin e regjimit të vet të para-falimentimit dhe paaftësisë së pagesave në vend dhe stimulimin e përdorimit të kornizës së falimentimit.

Ky projekt pritet që të shpie drejt përmirësimit të rikthimit të kredisë dhe kthimit të rritur të kredisë kreditorëve, të mundësojë rehabilitimin e bizneseve të mundshme dhe që të zbutet likuidimi i kompanive joefektive dhe t`i kthejë pasuritë e tyre në përdorim produktiv.

Ky projekt gjithashtu do të rezultojë në mundësimin e qasjes në kredi duke rritur parashikueshmërinë për huadhënësit dhe reduktimin e primeve të rrezikut që ata mund të shqiptojnë, në këtë mënyrë duke bërë kredinë më të qasshme.

Në përgjithësi, kjo synon krijimin e mjedisit të favorshëm për biznes për investitorët e huaj dhe vendor dhe krijimin e biznesit të domosdoshëm për rritje të qëndrueshme ekonomike.

Kjo do të arrihet përmes asistencës teknike të synuar për të përmirësuar kornizën primare dhe

sekondare ligjore për regjimin e paaftësisë së kryerjes së pagesave dhe falimentimit, krijimin e një kornize ligjore dhe rregulluese për administratorët e likuidimit, ngritja e kapaciteteve për aktorët kyçë në procesin e falimentimit dhe ndërtimi i mekanizmave për promovim të përdorimit të sistemit të falimentimit.

Gjithashtu, IFC-ja kërkoi nga BQK-ja përkrahje në këtë projekt, si dhe të ketë rol primar në udhëheqjen e Grupit Punues dhe zhvillimin e strategjisë për kreditë joperformuese.

IFC shprehu gatishmërinë për të asistuar në avancimin e mëtutjeshëm të Regjistrit të Kredive të Kosovës.

Nga ana tjetër, Guvernatori Mehmeti, falënderoi IFC-në dhe Bankën Botërore për përkrahjen e vazhdueshme të sektorit financiar dhe shprehu gatishmërinë për bashkëpunim edhe në të ardhmen./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë