Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

14.02.2019 10:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Disave qimet u janë më të trasha, ndërkaq mjekra më e dendur dhe më e vrazhdë. Të tjerëve qimet më të holla, më të buta dhe nuk u rritën në gjithë mjekrën

Disa meshkuj kanë më shumë folikula aty ku u është mjekra më e dendur. Gjithashtu, hormoni mashkullor testosteron në folikulë shndërrohet në formë më të fuqishme të cilën e quajmë dihidrotesteron (DHT), transmeton Telegrafi.

“Disa folikula i kanë receptorët më të ndjeshëm në këtë formë më të lartë testosteroni, që mund të stimulojnë rritjen e qimeve dhe t’i bëjë më të forta, më të vrazhda, më të gjata dhe mund të jenë meritorë për dendësinë e qimeve në fytyrë” – thotë dermatologia Jennier Chwalek.

Pra, DHT-ja, nga njëra anë, nxit rritjen e mjekrës, por edhe rënien e flokëve dhe kjo varet nga numri i receptorëve androgjenë, të cilët gjenden në pjesën sipërfaqësore të lëkurës.

Sa më shumë që të ketë, më shumë DHT lidhen me to dhe është shansi më i madh për shfaqjen e mjekrës së dendur në fytyrë dhe gjithnjë e më pak flokë në majë të kokës.

Megjithatë, dermatologia thotë që ajo pse disa meshkujve mjekra nuk u është më e dendur nuk do të thotë që janë më pak mashkullorë.

– Meshkujt të cilët mund të kenë mjekër të dendur zakonisht kanë nivel normal testosteroni. Kjo nuk është shenjë e mungesës së këtij hormoni në trup – thotë ajo.

Chwalek ka përmendur edhe bindjet që sa më shpesh të rruhen mund të nxisin rritjen e qimeve të trasha dhe do të nxisin dendësinë e mjekrës.

Ajo thotë edhe që ai është mit të cilit nuk duhet t’i besohet.

– Kur rruheni, ju vetëm pritni qimet në sipërfaqen e tyre, ndërkaq ajo që kontrollon rritjen e tyre gjendet thellë në lëkurë.

Pra, kjo nuk do të bënte të ndikonte në shpejtësi të rritjes apo në dendësi të qimeve. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë

Ja specifikat e plota të Samsung Galaxy S10

Ja specifikat e plota të Samsung Galaxy S10

VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt

VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt