Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

18.02.2020 20:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

Nga Yll Isufi

O Zot Fisnik Bllaca na e more, Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar…. Ata që e njohën nga afër Fisin e dijnë se çdo qeliz e tij ishte me ndjenja Kombëtare. Të njoha nga afër dhe për afro 2 vite gjat Studimeve patëm nda të njejtën dhomë, shumë netë kalonim zgjuar madje edhe jasht Banesës, e zakonisht ishin biseda rreth qështjes Kombëtare.

Fis o Vlla shteti yt që e doje aç shumë ta mohoi të drejtën e punës e tragjedia ta mohoi të drejtën për të jetuar.

Fisi ishte kandidat potencial për të qënë sot në detyrë si Polic i Kosovës! Fisi kishte kryer me sukses të gjitha testet qoftë me shkrim: qoftë me gojë: qoftë atë fizik, Fisit iu bë e pa drejtë dhe nuk e mori detyrën që shumë e donte t’i shërbente SHTETIT.

Një ditë u patëm takuar dhe biseduam gjër e gjat, ndër të tjera më tregoi se edhe në zyrën për ankesa kishte bërë ankes rreth padtrejtësisë që ia kishin bërë, gjithashtu më tregoi edhe fjalët e rënda që ia kishin thënë: shko ankohu ku të duash se ske ku me u anku!

A thua si ndihen sot ata rekrut të policisë së Kosovës që Fisit ia mohuan Diplomën e Fakultetit të shkencave Kriminalistike; ia mohuan intelegjencën që kishte; ia mohuan vullnetin dhe krenarinë që pati për t’i shërbyer Shtetit; dhe në fund ia humbën shpresat për të jetuar në shtetin e tij të dashur, me fjalët më zhgënjyese që mund ti ndëgjoj një djal i ri e me shumë ambicje siç ishte FISI.

Të Lutem ZOT shpërbleje me Parajsë çdo viktim.

PS: do ti besoj të gjitha verzionet e kësaj tragjedie, por vetëm një nuk do ta besoj kurr: Që Detja e ka vra: NËNËN; BABAIN; e aç më pak do ta besoj ndonjëherë se DETJA E VRAU FISIN!.🤭🤔😢

Ngushllime Familjarëve ngado që janë, ngushllime shokëve.

Do të kujtoj gjithmonë me mburrje dhe krenari O FISNIK BLLACA.🇽🇰🇦🇱🇺🇸

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Berisha: Po, cili, intelektual?

Berisha: Po, cili, intelektual?

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!