Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

18.02.2020 20:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

Nga Yll Isufi

O Zot Fisnik Bllaca na e more, Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar…. Ata që e njohën nga afër Fisin e dijnë se çdo qeliz e tij ishte me ndjenja Kombëtare. Të njoha nga afër dhe për afro 2 vite gjat Studimeve patëm nda të njejtën dhomë, shumë netë kalonim zgjuar madje edhe jasht Banesës, e zakonisht ishin biseda rreth qështjes Kombëtare.

Fis o Vlla shteti yt që e doje aç shumë ta mohoi të drejtën e punës e tragjedia ta mohoi të drejtën për të jetuar.

Fisi ishte kandidat potencial për të qënë sot në detyrë si Polic i Kosovës! Fisi kishte kryer me sukses të gjitha testet qoftë me shkrim: qoftë me gojë: qoftë atë fizik, Fisit iu bë e pa drejtë dhe nuk e mori detyrën që shumë e donte t’i shërbente SHTETIT.

Një ditë u patëm takuar dhe biseduam gjër e gjat, ndër të tjera më tregoi se edhe në zyrën për ankesa kishte bërë ankes rreth padtrejtësisë që ia kishin bërë, gjithashtu më tregoi edhe fjalët e rënda që ia kishin thënë: shko ankohu ku të duash se ske ku me u anku!

A thua si ndihen sot ata rekrut të policisë së Kosovës që Fisit ia mohuan Diplomën e Fakultetit të shkencave Kriminalistike; ia mohuan intelegjencën që kishte; ia mohuan vullnetin dhe krenarinë që pati për t’i shërbyer Shtetit; dhe në fund ia humbën shpresat për të jetuar në shtetin e tij të dashur, me fjalët më zhgënjyese që mund ti ndëgjoj një djal i ri e me shumë ambicje siç ishte FISI.

Të Lutem ZOT shpërbleje me Parajsë çdo viktim.

PS: do ti besoj të gjitha verzionet e kësaj tragjedie, por vetëm një nuk do ta besoj kurr: Që Detja e ka vra: NËNËN; BABAIN; e aç më pak do ta besoj ndonjëherë se DETJA E VRAU FISIN!.🤭🤔😢

Ngushllime Familjarëve ngado që janë, ngushllime shokëve.

Do të kujtoj gjithmonë me mburrje dhe krenari O FISNIK BLLACA.🇽🇰🇦🇱🇺🇸

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Mos lejoni të vijë “errësira” në ditët e karantinës. Gazetarët duhen ndihmuar!

Mos lejoni të vijë “errësira” në ditët e karantinës. Gazetarët duhen ndihmuar!

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Ne edhe Zotit ia kemi lënë ‘vendin’ në fund të alfabetit

Ne edhe Zotit ia kemi lënë ‘vendin’ në fund të alfabetit

Edhe një herë Ahmedin Shkriel e qet nga binarët presidentin serb Vuçiq

Edhe një herë Ahmedin Shkriel e qet nga binarët presidentin serb Vuçiq

Pandemitë e mbysin edhe dhembshurinë

Pandemitë e mbysin edhe dhembshurinë

SHQIPTARET DHE PARTIA MAQEDONE LSDM

SHQIPTARET DHE PARTIA MAQEDONE LSDM

Nga presidenti Willson tek ambasadorja Yuri Kim

Nga presidenti Willson tek ambasadorja Yuri Kim

Ataturku dhe rasti i humbur i shqiptarëve

Ataturku dhe rasti i humbur i shqiptarëve